Svjetska ekonomija bi se do 2050. mogla udvostručiti uz pretpostavku općenito poticajnih mjera i izostanka većih globalnih katastrofa, procijenio je PwC u izvještaju pod naslovom “Dugoročna prognoza: kako će se promijeniti slika svjetskog ekonomskog poretka do 2050.”.
Na listi 32 zemlje, temeljenoj na procjeni bruto domaćeg proizvoda (BDP) iskazanog paritetom kupovne moći (PPP), vodeće mjesto pripalo je Kini s procijenjenim BDP-om u 2050. od 58.500 milijardi dolara i petinom udjela u svjetskoj ekonomiji.
Slijedi Indija s BDP-om većim od 44.000 milijardi dolara, dok se SAD našao na trećem mjestu s procijenjenom vrijednošću BDP-a iskazanom PPP-om od 34.100 milijardi dolara, procjenjuju u PwC-u.
Četvrto mjesto pripalo je Indoneziji s procijenjenim BDP-om od 10.502 milijarde dolara, peto Brazilu sa 7.540 milijardi, a šesto Rusiji sa 7.131 milijardom dolara.
Ekonomije u nastajanju trebale bi i u idućih 30-ak godina biti motor rasta svjetske privrede i do 2050. činiti skoro polovinu svjetske ekonomije, u odnosu na sadašnjih oko 35 posto.
Udio EU27, bez Britanije, u svjetskom BDP-u mogao bi se smanjiti ispod 10 posto i time biti manji od indijskog, prenosi Hina.
vijesti.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.