Državni simboli kao krivično djelo. Da budemo jasni, poraz je to cjelokupnog društva, sistema, pravosuđa. U Bosni i Hercegovini pokazalo se – može sve, pa i kažnjavanje zbog nekadašnje, međunarodno priznate zastave Bosne i Hercegovine. I to u istoj toj državi – Bosni i Hercegovini. Zakonskog uporišta nema. Razlog – tvrde iz Republike Srpske – uznemiravanje javnosti i govor mržnje. Ocijenili su to, dakle, oni kojima govor mržnje nije nimalo stran.
Podignuta, dostojanstvena i prije svega međunarodno priznata. Zastava sa ljiljanima u plavom štitu bila je zvaničan simbol Bosne i Hercegovine od 1992. do 1998. godine, pod tom je zastavom naša zemlja postigla suverenost i autonomiju. Tri decenije kasnije, bar u entitetu RS, razlog je za kaznu. Bez zakona koji je karakteriše kao takvu, vlasti su je samovoljno kriminalizovale. Zasmetala je na Dan državnosti BiH.
„Nadležnoј policiјskoј stanici istog dana oko 13:25 priјavljeno јe da se u Banjoj Luci u parku Petar Kočić nalazi veća grupa lica koјa su razvila ratnu zastavu BiH i na taј način izazvala uznemirenost građana. Na lice mјesta su izašli policiјski službenici koјi su kod lica Dž.D. iz Јaјca pronašli i uz potvrdu oduzeli navedenu zastavu.“
Kazna od 100 maraka za novodno uznemiravanje javnosti te pretresanje, legitimisanje i zadržavanje žena, penzionerki, nekoliko sati bez ikakvog uporišta. A onda i reakcije sistemskih političara čiji rad godinama vodi u secesionizam. Njima žena sa zastavom predstavlja prijetnju.
„Banja Luka bila je i ostat će grad koji svakog dobronamjernog primi i dočeka, ali u nju nisu dobrodošli svi koji žele da provociraju srpski narod ratnim zastavama“, kazao je predsjednik RS-a Milorad Dodik.
„Mržnja ne može pobijediti mržnju – to može samo ljubav. Mirno i odlučno ponašanje građana Banje Luke je pobjeda sama po sebi. To je najbolji odgovor koji pokazuje šta Banja Luka misli kao grad zagledan u budućnost, svjestan svojih korijena i historije“, kazao je banjalučki gradonačelnik Draško Stanivuković.
I ima malo istine u njegovim riječima. Stanivukovićeva ljubav prema Ravnogorskom četničkom pokretu pobijedila je mržnju prema Dodiku. Pa su ujedinjeni u slanju dezinformacija. Zastava Republike Bosne i Hercegovine nikada nije bila ratna i njeno isticanje ne može biti krivično djelo.
„Ne možemo govoriti o konkretnom slučaju. Niti je bilo provokacija niti diskriminacije niti je počinjeno bilo kakva radnja koja je kao takva zabranjena Krivičnim zakonom ili Zakonom o javnom redu i miru“, napominje Jasminka Džumhur, ombudsman za ljudska prava BiH.
„Ako je to krivično djelo onda smo svi u velikom problemu, onda nema kontinuiteta države BiH i onda se država BiH ne poštuje na makar 49 posto teritorije BiH“, upozorava novinar i kolumnista Dragan Bursać.
Tanka je linija između slobode govora i govora mržnje. Toliko tanka da je zvaničnici iz RS-a ne vide kada je oni prijeđu, ali je stvore tamo gdje im je potrebna. Da bi neko djelo imalo obilježje govora mržnje, mora imati i elemente diskriminacije. Bilo to nacionalna pripadnost, vjerska, spolna ili bilo koja druga.
„U konkretnom slučaju nema tih elemenata. Kada govorimo o postupanju policije, ona je – ako je bilo potrebe da se reaguje – morala biti proporcionalna onome što se želi postići tom intervencijom. Ako se koriste veća ovlaštenja od dozvoljenih, onda govorimo o prekoračenju ovlaštenja“, dodaje Džumhur.
Da su ovlaštenja prekoračena, smatraju i iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida, koji su i napisali krivičnu prijavu policajcu: „Pripadnici MUP-a RS-a su zbog posjedovanja zastave Republike BiH od jednog građanina oteli 50 eura uz obrazloženje da je posjedovanje legalne zastave nedozvoljena radnja i prekršaj“.
„Ako iko zaslužuje kaznu, to su prije svega policija u entitetu RS, to je Milorad Dodik, koji je sve ovo pokrenuo i dozvolio“, napominje Bursać.
Dok vlasti u RS-u mijenjaju simbole, grbove i himne, oni državni postali su nepoželjni i kažnjivi. I nije im prvi pokušaj. Podsjećamo, Sejfudinu Tokiću iz istog razloga sudilo se dva puta. Oba puta je oslobođen, jer su činjenice jasne. Više puta su policijski službenici RS-a propisivali kazne građanima zbog isticanja nacionalnih ili starih državnih simbola, što je kršenje osnovnih ljudskih prava, a najveći problem je činjenica da ne postoji mehanizam koji bi kažnjavao problematična postupanja policajaca zbog zastave koja nikad nije kriminalizovana, osim u glavama pojedinih zvaničnika iz Banje Luke.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.