PreporukaRecenzijeKatalog diskontinuiteta

Katalog diskontinuiteta

Dvojezična monografija Muzej u egzilu prvi je pregled primijenjene umjetnosti i dizajna na prostoru Bosne i Hercegovine od 1878. do danas.

Vizualni umjetnik i profesor produkt dizajna na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu Asim Đelilović urednik je dvojezične monografije Muzej u egzilu: Bosna i Hercegovina u modernom dobu, prvog pregleda primijenjene umjetnosti i dizajna na prostoru BiH.

Monografija je podijeljena na austrougarski period (1878–1918), period Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (1918–1929), Kraljevine Jugoslavije (1929–1941), Nezavisne države Hrvatske (1941–1945), Narodnooslobodilačkog rata, Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (1945–1990), period Republike Bosne i Hercegovine i vrijeme današnje Bosne i Hercegovine. Izdanja na bosanskom i engleskom jeziku tiskala je izdavačka kuća Dobra knjiga iz Sarajeva.

U knjigama je predstavljena tek četvrtina građe skupljane čitavo desetljeće. “Od dolaska Austro-Ugarske monarhije 1878. godine pa sve do današnjih dana, u Bosni i Hercegovini je instalirano i demontirano osam različitih država. A riječ je o periodu od samo 137 godina! To je za povijest, priznat ćete, objektivno kratko vrijeme da bi se obezbijedile postavke za stabilan i kontinuiran rast i razvoj jednog društva. (…) Svaka politička tvorevina nastojala je demontirati prethodni upravno-politički sistem i utemeljiti novi, te pomoću njega oblikovati društveni, ekonomski i kulturni prostor. U takvim okolnostima ne može se govoriti o kontinuitetu razvoja bosanskohercegovačkog društva. (…) I taj diskontinuitet u razvoju sa svim svojim specifičnostima predstavlja ova zbirka. Ne kao iscrpna studija već katalog pojava”, ističe autor u uvodu.

Kao poticaj za koncipiranje i objavljivanje monografije autor je naveo oskudne arhive Udruženja primijenjenih umjetnika i dizajnera Bosne i Hercegovine (ULUPUBiH), kao i nedostatak sistematiziranih pregleda koje bi mogli koristiti studenti dizajna. Početna ideja odnosila se na arhiv budućeg Muzeja dizajna BiH, no kako je kolekcija rasla, preimenovana je u Muzej u egzilu, a posterima i proizvodima primijenjene umjetnosti dodana je i biblioteka knjiga, filmova i audio zapisa.

Knjiga je na engleskom jeziku dostupna za besplatno preuzimanje, a za pregledavanje na bosanskom jeziku.

visoko.ba/kulturpunkt.hr


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE