SvijetKaravan migranata raspušten u južnom Meksiku

Karavan migranata raspušten u južnom Meksiku

Meksičke vlasti pritvorile su u četvrtak stotine latinoameričkih migranata na jugoistoku zemlje. Kako je njihov karavan demontiran, organizatori su optuženi za ilegalnu trgovinu ljudima.

Od stotina migranata koji su putovali, neke su vlasti pritvorile, dok su druge pustili kada su pristali da se vrate putem kojim su došli.

Karavan migranata pod nazivom “Egzodus siromaštva” stigao je na meksičku teritoriju u decembru prošle godine, od kada su latinoamerički migranti osuđivali nemar i intervencije meksičkih vlasti, koje su konačno uspjele zaustaviti najveći migrantski karavan koji je prelazio zemlju.

Prvi izvještaji govorili su o broju migranata između 8.000 i 10.000 koji su stigli u gvatemalsku pograničnu državu Chiapas krajem decembra. Početkom januara, karavan se u početku raspao, a hiljade su se smjestile u kampove u Chiapasu tražeći humanitarne vize. Lokalni mediji su objavili da oko 90 posto migranata traži da se nastani u Meksiku i traži posao.

Meksički predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador 28. decembra potvrdio je da se karavan “Egzodus siromaštvo” razdvojio u Chiapasu.

Oko 2.000 migranata stiglo je 9. januara u Oaxaku, navodeći da Nacionalni institut za migracije nije ispunio obavezu da dostavi humanitarne vize, dokument koji reguliše situaciju tražilaca azila i garantuje slobodan prolaz kroz zemlju.

Prema organizatorima koje su intervjuisali meksički mediji, državne vlasti Oaxake pristale su da obezbijede autobuse za prevoz migranata u susednu državu Veracruz, na istočnoj obali Meksika. Međutim, dvadeset komercijalnih autobusa koje je odobrila vlada zaustavljeno je u Verakruzu, dok su deset autobusa preuzeli službenici za migracije i optuženi za trgovinu ljudima, a druga polovina je puštena kada su migranti pristali da se vrate u Oaxaku.

Meksički mediji od početka su izvještavali o pritužbama migranata, uglavnom Centralne Amerike, protiv meksičkih vlasti. Dok su organizatori tražili od vlade kamione i slobodan prolaz kroz državu Oaxaca, migranti su prijavljivali prijetnje i zastrašivanje lokalnih vlasti. ​​

 

 

 

 

Visoko.co.ba/federalna.ba/AA


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE