ZanimljivostiZdravlje i savjetiKako preživeti izolaciju?

Kako preživeti izolaciju?

zolacija u savremenom društvu uopšte nije nova. Mnogo pre pandemije mi smo počeli da se distanciramo jedni od drugih, kao društvo. Da se historija ponavlja, pokazuje i to da su se alijenacijom (otuđenošću) bavili i Žan Žak Ruso, Hegel, Fojerbah, Marks…

Za ovo psihičko stanje su karakteristični: osjećaj nemoći i usamljenosti, gubitak radosti, nezadovoljstvo životom, distanciranost od posla, porodice i prijatelja, osećaj da je svijet prazan i bez smisla, izbegavanje komunikacije te nesigurnost u interakciji sa drugima.

Šta možete da uradite?
• Zagrlite sebe. Pošto je preporuka da izbjegavamo grljenje sa drugima, možemo da zagrlimo sebe ćebetom, rukama, šalom, džemperom… Osećaj “zagrljenosti” daje nam sigurnost i mir, smanjuje osećanje usamljenosti, umanjuje stres i napetost, kao i simptome anksioznosti i depresivnosti.

• Utišajte svoju samodovoljnost. Ponekad možemo da pomislimo “da sve možemo sami” ili “da nam niko ne treba”. Nemojte da upadate u tu zamku. Mi smo društvena bića. Ne otuđujte se, već uprkos porivu da nikoga ne vidite i da se distancirate, inicirajte susrete s drugima. Za početak sa onima koji vam vraćaju energiju, poslije čijeg susreta se osećate zadovoljno i ispunjeno.

• Vodite dnevnik. Vođenje dnevnika nije rezervisano samo za decu i tinejdžere. Pisanje dnevnika poboljšava kreativnost, pomaže u upravljanju stresnim situacijama, podstiče na analiziranje socijalnih odnosa, oslobađa od nakupljene tenzije, pomaže u pamćenju i smanjenju anksioznih simptoma, povećava osjećaj zahvalnosti…

• Pišite pisma. Napišite pismo svojim rukopisom, sa greškama, prepravkama… Pisanje pisma, posebno o tome kako se osjećamo, doprinosi osećaju da smo bliski s nekim, pomaže nam da postanemo svjesni svojih misli i emocija, smanjimo anksioznost, otvorimo se u vezi s izazovima sa kojima se suočavamo. Kome biste napisali pismo?

• Organizujte online kafu. Ako nije moguće organizovati susret uživo, organizujte online kafu sa dragim ljudima. Cilj je da savremenu tehnologiju iskoristite za druženje i povezivanje. Iako vam se možda ne sviđa ideja da se s nekim čujete i vidite online, jer “to nije to”, setite se da je bilo kakav kontakt sa dragim ljudima bolji nego nikakav.

• Budite u kontaktu sa prirodom. Vodite računa o sobnim biljkama, nabavite kućnog ljubimca, šetajte u šumi, otiđite u park, obratite pažnju na šuškanje opalog lišća, šetajte s nekim… Povežite se sa prirodom, jer na taj način možete da budete u kontaktu sa sobom, ali i sa drugim živim bićima.

Početkom marta proglašena je vanredna situacija zbog pandemije. Između ostalih, preventivne mjere su (samo)izolacija i poštovanje fizičke distance. Nekoliko mjeseci kasnije izbjegavamo dodire i zagrljaje sa prijateljima i poznanicima, ne znamo kako nekome da čestitamo lijepe vesti, nismo sigurni kako nekoga da pozdravimo… Dok vam otuđenost nije postala navika, uradite nešto povodom toga.

 

Visoko.co.ba/nezavisne.com


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE