Adi Jusufović, nekadašnji košarkaš a danas još uspješniji košarkaški sudija, jedan je od sportista za kojeg se stiče utisak da je prirodno još od rođenja povezan sa košarkom i košarkaškom loptom.
Adi je rođen 11.02.1995. godine u Tuzli, po struci je inženjer elektrotehnike. Trenutno radi u norveškoj firmi Morescope na poziciji climate change analysta.
Ali ljubav prema košarci je u mnogome postala životna preokupacija ovog dvadesetdevotogodišnjaka.
“Košarkaški počeci se vežu za djetinjstvo, ljubav se rađala na košarkaškom igralištu na Ircu, a kasnije i u čuvenoj “kocki” na Slatini. Nakon toga, sve je poprimilo neki ozbiljniji oblik. Prvi klub u kojem sam počeo trenirati bili su Twistersi kod Adema Ferhatbegovića, koji ima i najveće zasluge zašto sam zapravo i zavolio košarku. Kasnije sam u kategorijama pionira, kadeta i juniora nastupao u Salinas Falconsima i jednu godinu u OKK Sloboda”, priča Adi na početku razgovora za SportskiPuls.
Košarkaška lopta je postala preokupacija
S treninzima Jusufović prestaje 2014. godine kada upisuje Fakultet elektrotehnike u Tuzli. Bez obzira na fakultetske obaveze nije mogao bez košarke, tako da je sve vrijeme studiranja rekreativno svaki minut slobodnog vremena posvetio ovom sportu. U isto vrijeme u redovima Univerzitetske lige sa Fakultetom elektrotehnike četiri uzastopne godine je bio univerzitetski šampion, a tri puta proglašavan najboljim igračem lige MVP.
Nastavio kao košarkaški sudija
Bez obzira što su fakultetske obaveze iz godine u godinu postajale složenije i iziskivale više vremena i posvećenosti za pripremu ispita, Jusufović nije mogao bez košarke. Kako nam priča, sinula mu je ideja da se od 2016. godine okuša i u suđenju.
“Baš tako, nakon dvije godine studiranja na Fakultetu elektrotehnike, došla je ideja da se okušam i u tim vodama. Na početku je bilo neobično sebe zamisliti u nekoj drugoj ulozi na terenu. Ali kako je vrijeme sve više i više odmicalo, ljubav prema suđenju je rasla, a kraj joj se ne nazire”, nastavlja svoju priču Jusufović.
Košarkaško suđenje nije nimalo lagan proces, i pogrešno je mišljenje svih onih koji se vode time da početak i završetak tog posla završava zviždukom pištaljke na utakmici koji predstavlja njen početak ili kraj.
“Mnogi ljudi misle da suci samo dođu na utakmicu i odsude je, ali stvarnost je mnogo složenija. Prije nego dođe dan utakmice, sudije ulažu vrijeme u fizičku pripremu, jer je važno biti fizički spreman za ritam koji zahtijeva suđenje 2-3 puta sedmično. Pored toga, suci moraju temeljno poznavati pravila igre, jer su oni ti koji primjenjuju ta pravila na terenu. Tokom utakmice, osim što donose odluke, sudije edukuju učesnike o pravilima, objašnjavajući ih igračima i trenerima kada je to potrebno. U tom procesu, sudije se suočavaju s pritiscima sa svih strana, a njihova sposobnost da ostanu smireni i profesionalni ključna je za uspjeh. Dobar sudija mora stalno raditi na sebi, razvijati emocionalnu inteligenciju i komunikacijske vještine, jer je to osnova za efikasno upravljanje utakmicom i međuljudskim odnosima na terenu”, ističe Adi.
Temeljite pripreme za utakmicu
Jedna košarkaška utakmica za sudiju počinje mnogo prije pomenutog zvižduka pištaljke. Temeljita i adekvatna priprema, svakako su ključ uspješnosti, i dobro urađenog posla, kao i ono što će uslijediti, kada se ekipe upute prema svlačionicama.
“Košarkaška utakmica za sudiju počinje mnogo prije nego što se lopta podbaci. U pripremi za utakmicu, sudije analiziraju timove i igrače, proučavajući njihov stil igre, ključne igrače, taktičke akcije i ponašanje. Mantra kroz čitav život mi je da je dobra priprema, pola odrađenog posla. Dobra priprema često znači i dobru utakmicu, jer sudije mogu unaprijed prepoznati ključne situacije i reagovati na vrijeme. Nakon utakmice, slijedi detaljna analiza, tokom koje se ocjenjuju odluke koje su donesene, uočavaju se greške, ali i dobre stvari koje treba nastaviti primjenjivati. Kroz ovaj proces, sudije stalno unapređuju svoje vještine, kako bi bile što efikasnije na terenu”, rekao je Jusufović za SportskiPuls.
Razgovor sa Adijem smo nastavili u istom ritmu, samo bez košarkaške lopte. Po svemu do sada ispričanom, stiče se utisak da je ovaj posao isuviše komplikovan. S jedne strane i jeste budući da traži maksimalnu posvećenost i odgovornost, trud i zalaganje, ali ima i svoje lijepe strane.
“Iako ovaj poziv zahtijeva mnogo truda, ulaganja i žrtvovanja, najveća vrijednost sudijskog poziva leži u prijateljstvima koja se razvijaju kroz suđenje. Ta prijateljstva daju smisao svemu što radimo i podsjećaju nas zašto volimo ovaj posao”, naglašava on.
U sudijskim vodama već šest godina
Nakon nekoliko godina bavljenja košarkom kao igrač, što smo pomenuli i na početku priče, Adijeva plovidba košarkaškim vodama, trenutno se, kada je suđenje u pitanju zaustavila u Prvenstvu Bosne i Hercegovine za košarkaše. Tu je već šest godina.
“Na listi sudija A1/A2 lige se nalazim od sezone 2019./20. Na listi Prvenstva BiH sam od januara 2023. godine i trenutno sudim svoju treću sezonu u najjačem rangu košarkaškog takmičenja u Bosni i Hercegovini”, potcrtava Jusufović.
Nema stanke
Za Adija nema stanke. Trenutno se priprema za polaganje testova za FIBA-u. FIBA-inu značku bi trebao steći početkom septembra ove godine, kada ćemo zasigurno imati još jednu priliku za razgovor.
Sretno Adi!
sportskipuls.ba
IZVOR: SportskiPuls.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.