Ove godine projekt istraživanja bosanskih piramida slavi jubilej: 20 godina od početka istraživanja najstarijeg i najvećeg svjetskog kompleksa piramida i prahistorijskih tunela. Zahvaljujući entuzijazmu 4.000 volontera iz 64 zemlje svijeta koji su radili na arheološkim lokacijama u Visokom, desetinama radnika Fondacije ‘Arheološki park: Bosanska piramida Sunca’ i više od 170 stručnjaka (među kojima i 65 arheologa), evo šta je do sada dokazano:
– U Bosanskoj dolini piramida nalazi se kompleks od šest piramida (Sunca, Mjeseca, Zmaja, Zemlje, Ljubavi i Šesta), dva tumulusa (konusna vještačka uzvišenja) i sedam ulaza u podzemne tunele;
– Bosanska piramida Sunca je, prema skeniranju najsavremenijom LIDAR tehnologijom, najviša piramida u svijetu s visinom od 368 metara. Dvadeset osam radiokarbonskih datiranja, luminescentnih analiza i Uranijum-torijevih datiranja potvrdili su starost ovog kompleksa na više od 30.000 godina;
– U prahistorijskim tunelima je pronađeno više od 3.300 artifakata iz različitih vremenskih perioda što potvrđuje njihovu iznimnu starost i korištenje u više kulturnih perioda
– Nezavisne ekipe inžinjera i fizičara su potvrdile da je Bosanska piramida Sunca energetski rezonator i pojačivač, kreirajući energetsku zraku-skalarna valove, vrlo specifičnih frekvencija.
– U tunelskom kompleksu Ravne, gdje je očišćeno više od 3,5 km postojećih prahistorijskih tunela, izmjerena je kombinacija deset različitih energetskih fenomena koje stvaraju idealne uslove za regeneraciju organizma.
– Energija piramida unaprijeđuje molekularnu strukturu vode, hrane, podiže imunitet, razvija duhovna čula…
Naučna metodologija u arheologiji uključuje proces od hipoteze (u našem slučaju iz 2005. godine), interdisciplinarna naučna istraživanja (2005-2025) organizacije naučnih konferencija (ukupno sedam Međunarodnih naučnih konferencija o bosanskim piramidama u periodu 2008-2024. s više od 110 naučnika koji su potvrdili postojanje piramida). Završni korak je objavljivanje naučnih radova u recenziranim međunarodnim naučnim časopisima.
Upravo taj završni korak je stepenica kada se kaže da je nauka nešto priznala ili nije. Do sada je objavljeno čak 16 naučnih članaka u 11 različitih naučnih časopisa od SAD i Velike Britanije do Indije, kao što su:
– ‘Environmental Impacts: Journal of Biomedical Research and Environmental Science’ o postojanju Bosanske piramide Sunca kao vještačke građevine,
– ‘Geoinformatics and Geostatistics: An Overview’ o datiranju piramida i tunela,
– ‘Acta Scientific: Environmental Science Journal’ o arheološkoj stratigrafiji tunela Ravne 3;
– ‘Journal of Advanced Artificial Intelligence, Engineering and Technology’ o blagotvornoj jonizaciji u tunelima Ravne;
– Acta Scientific: Medical Sciences’ o naučnoj potvrdi tunela kao regenerativne sredine;
– ‘Journal of Environmental Science, Sustainability and Green Innovation’ o globalnom prahistorijskom fenomenu kamenih kugli koje izučava Fondacija;
– ‘Annals of Civil Engineering and Management’ o inžinjeringu gradnje megalitnih građevina među kojima i Bosanske piramide Sunca;
– S geofizičarem profesorom Konstantinom Korotokov akademik Semir Osmanagić je objavio zajednički članak u ‘Acta scientific: Medical sciences’ o utjecaju geometrije piramida na okolinu i ljekovitost.
Linkovi na ove i ostale naučne članke nalaze se ovdje: https://www.drsamosmanagich.com/scientific-articles
Fondacija s ponosom može istaći da je ispoštovala sve naučne korake i sada su otkrića bosanskih piramida, tumulusa i tunela te njihova iznimna starost i drugačija svrha od one koje su nas učili u školama, postala dio svjetske naučne baštine.
Interesantno je da protivnici istraživanja bosanskih piramida, iz BiH, regije i svijeta, svi oni zajedno, nisu objavili niti jedan jedini recenzirani naučni članak o tome da ovdje ‘nije riječ o piramidalnom kompleksu’. Svoje protivljenje zasnivaju na pozicijama koje imaju u društvu i svojim mišljenjima. A mišljenja su irelevantna u nauci.
Posebno je impozantan podatak o društvenoj odgovornosti Fondacije koja je formiranjem najljepšeg evropskog parka: ‘Arheološko-turističkog-sportskog parka Ravne 2’, kojeg je kreirala iz zapuštene močvare u blizini tunela Ravne, stvorila regionalnu kulturnu, sportsku, umjetničku, volontersku i dječju oazu.
Ulaz u park je besplatan, mada njegovo održavanje i širenje finansijski je vrlo zahtjevno, svi parkinzi koje je Fondacija napravila su besplatni, svi koncerti su besplatni. Također i sve dječje manifestacije se ne naplaćuju: spektakli na ledu (koji na drugim mjestima koštaju 50-80 KM), eventi za djecu bez roditelja iz čitave BiH i mnogi drugi. Za ove manifestacije, uređenje parka ili svoju osnovnu naučno-arheološku djelatnost Fondacija ne dobija nikakvu kompenzaciju ili grantove od države ili međunarodnih institucija. Oslonjena je na viziju, upornost i entuzijazam.
Naravno, uvijek će postojati oni koji će živjeti u prošlosti i zamjerati Fondaciji koješta, pisati kako Fondacija ‘iskopava tunele’ i stavljati riječi ‘bosanske piramide’ pod navodnike, tvrdeći kako ih ‘nauka nije priznala’. Ali, Fondacija vibrira na drugačijoj frekvenciji: istraživanja, nauke, radoznalosti, mira, prijateljstva, saradnje.
Svi su dobrodošli, a osobito najmlađi. U parku je lani bilo 155 obdaništa, osnovnih i srednjih škola s desetinama hiljada djece iz čitave BiH, ali i Hrvatske i Srbije, koji su bezbrižno proveli dan u sredini bez saobraćaja, gradske kontaminacije, okruženi zelenilom i osmjesima vodiča i uposlenika Fondacije.
Djeca iz zeničkog vrtića u Magičnoj šumi parka ‘Ravne 2’ u Visokom u maju 2025.
Sarajevska osnovna škola s 550 đaka u parku ‘Ravne 2’ u maju 2025.
- maj 2025. Park Ravne 2, hiljadu djece na dječijem festivalu.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.