Prije nepunih 50 godina na tlu bivše Jugoslavije potvrđeno je prisustvo virusa Variola vera.
Tadašnji ljekari su 14. marta 1972. godine potvrdili virus,a samo nekoliko dana poslije u ugroženim oblastima (Orahovac, Đakovica, Prizren) pristupilo se vakcinaciji.
18. marta 1972. otpočela je vakcinacija zaposlenih u zdravstvu, miliciji, saobraćaju, i drugim ugroženim djelatnostima na Kosmetu i Beogradu, a već 22. marta proglašena je epidemija za koju su znali samo upućeni medicinari i političari, formirani su i karantini.
“Istog dana započela je vakcinacija cjelokupnog stanovništva Jugoslavije bez ikakvih izuzetaka. Trudnice takođe, na sreću bez ijedne posljedice, mada je posljedica bilo među drugim kategorijama stanovništva. Tokom tog procesa je vakcinisano više od 18 miliona građana, što u zemlji koja je tada brojala oko 22 miliona stanovnika, predstavlja obuhvat od preko 90%. Kompletan Beograd od 1,2 miliona je na 727 punktova vakcinisan za samo 10 dana.
Tako sveobuhvatna i vremenski brzo sprovedena vakcinacija nije zabilježena u historiji svjetske medicine. Prve vakcine su bile proizvedene u Zagrebačkom imunološkom zavodu, a kasnije su stizale kao pomoć iz čitavog sveta.
25. marta je vijest o proglašenju epidemija saopćena građanima.
21. aprila 1972. je Svjetska zdravstvena organizacija čestitala Jugoslaviji na izuzetnom vođenju epidemije za koju je rekla da je na izdisaju.
Već prvog maja 1972. godine dr. Ana Gligić je na TV Beogradu objavila da nema više nijednog slučaja Variole vere.
Posljednji izliječeni bolesnik napustio je karantin 19. maja 1972.
“25. maja 1972. drug Tito je na stadionu JNA proslavio svoj 80. rođendan, turistička sezona na Jadranu je spašena. A 17. oktobra iste godine u petodnevnu posjetu Jugaslaviji došla je britansja kraljica Elizabeta”, piše Etnoistorija Crne Gore na svojoj Facebook stranici.
Visoko.co.ba/radiosarajevo.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.