Najraniji poznati potpuni snimak The Beatlesa koji sviraju uživo u Velikoj Britaniji, u trenutku kada su postali najveći bend u državi, otkrio je Front Row BBC Radio 4, skoro tačno 60 godina nakon što je snimljen.
Sat vremena dugi snimak od četvrt inča napravio je 15-godišnji John Bloomfield u internatu Stowe u Buckinghamshireu 4. aprila 1963. kada je bend odsvirao koncert u školskom pozorištu. Rezervisao ih je kolega učenik David Moores, koji je tada pisao menadžeru Brianu Epsteinu.
Epstein, možda prepoznajući povezanost sa važnom porodicom Liverpoola (porodica Moores je posjedovala fudbalske bazene Littlewoods i maloprodajni biznis) pristao je na rezervaciju uz naknadu od £100, a Moores je prikupio sredstva prodajom karata školskim drugovima.
Bloomfield je bio samopouzdani tehnološki štreber koji je želio isprobati novi magnetofon. Sada u svojim 70-im, otkrio je postojanje kasete kada je BBC-jev novinar otišao u Stowe da napravi poseban Front Row povodom 60. godišnjice koncerta.
Bila je to jedinstvena svirka Beatlesa, izvedena pred gotovo isključivo muškom publikom. I što je najvažnije, usprkos glasnim klicama i ponekom vrištanju, muziku nije „ugušila“ reakcija publike.
Ona prikazuje privlačnost dobro izbrušenog live nastupa The Beatlesa, sa mješavinom njihovog klupskog repertoara R&B obrada i početka partnerstva Lennon/McCartney u pisanju pjesama, sa pjesmama s njihovog debi albuma Please Please Me, koji je objavljen samo dvije sedmice ranije, 22. marta. Počeli su sa uvodnom pjesmom albuma I Saw Her Standing There, a zatim su prešli u Too Much Monkey Business Chucka Berryja.
Historičar Beatlesa Mark Lewisohn i BBC-jev novinar su jedini koji su čuli cijeli snimak nakon što je Bloomfield pristao da ga pusti prvi put otkako je snimak napravljen.
Govoreći o njenom značaju, Lewisohn je rekao: “Prilika koju pruža ovaj snimak, koja je potpuno iz vedra neba, je fantastična jer ih čujemo tek na pragu proboja u potpunu svjetsku slavu. A od tog trenutka svi snimci uživo su prepuni kricima.
„Ovo je prilika da ih čujemo u Velikoj Britaniji, u okruženju u kojem se mogu čuti i gdje ih se zapravo snima kako treba, u vrijeme kada su mogli koketirati sa publikom. „Mislim da je ovo nevjerovatno važan snimak i nadam se da će mu se na kraju desiti nešto dobro, konstruktivno i kreativno. Nisam ni znao da ovaj snimak postoji i mislio sam da ću se srušiti kada sam to čuo.”
Bend je kasno stigao sa snimanja u BBC Paris Studios i, imao naviku da svira dva polusatna seta, za sat vremena su znali odsvirato više od 22 pjesme. Zanimljivo je da se čuje kako primaju zahtjeve školaraca, koji su uzvikivali nazive pjesama koje su objavljene samo dvije sedmice ranije. Šale između benda i publike otkrivaju Johna Lennona kako imitira razne glasove, ogromnu popularnost Ringa Starra i činjenicu da je George Harrison tada izgubio glas i nije mogao da pjeva.
Bloomfield je rekao da je show ostavio veliki utjecaj na njega. „Rekao bih da sam odrastao u tom trenutku“, rekao je. “Zvuči kao pretjerivanje, ali shvatio sam da je ovo nešto sa druge planete.” Iako je Stowe u to vrijeme bio škola za dječake, neke djevojčice su iz pozadine gledale Fab Four. Tek kada su počeli da sviraju, čuli smo vrištanje i shvatili da smo usred Beatlemanije, rekao je Bloomfield. “To je bilo nešto što nikada nismo ni u snu doživjeli.”
Godine 2020, kada je škola postavila plavu ploču kako bi proslavila posjetu Beatlesa, Sir Paul McCartney se prisjetio koliko su bili šokirani. “Dobri stari momci iz radničke klase poput nas nikada nisu posjetili ustanove kao što je Stowe i bili smo šokirani kada smo vidjeli surove životne uslove”, rekao je on. Bloomfield je čuvao snimak svih ovih godina, ali nikada do sada nije javno otkrio njegovo postojanje.
Kada je ponovo posjetio školsko pozorište, rekao je da mu je neprijatno što je snimio traku, ali kada je vidio Beatlese to mu je promijenil život, a slušajući ga 60 godina kasnije bio je prepun emocija.
Visoko.co.ba/federalna.ba/BBC
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.