Lokalne TemeKada službenici u Visokom zaborave kome služe: Od pomoćnika gradonačelnika do polemičara...

Kada službenici u Visokom zaborave kome služe: Od pomoćnika gradonačelnika do polemičara sa sramnim i bahatim izjavama

Kada bi neko danas ušetao u zgradu Gradske uprave Visoko i pokušao izbrojati sve titule koje nose zaposleni, vjerojatno bi mu ponestalo prstiju. Šest pomoćnika gradonačelnika, trinaest šefova odsjeka, i čitava armada stručnih savjetnika, viših stručnih saradnika i stručnih saradnika – toliko titula da bi čovjek pomislio da je ušao u kakvu kraljevsku palatu, a ne u službu građana jednog bosanskog grada.

Piše: Naim K. // Visoko.co.ba

Od “provjetravanja” koje nam je obećano 2022. godine, čini se da smo dobili samo više vrata kroz koja struji isti onaj ustajali zrak birokratske arogancije. Nova sistematizacija, koja je trebala donijeti svježe ideje i profesionalizam, izgleda je samo multiplicirala broj funkcija, ali ne i kvalitet usluge građanima.

Posebno zabrinjavajući je slučaj koji se nedavno dogodio, kada je pomoćnik gradonačelnika Visokog – Haris Karasalihović, na funkciji tek od decembra 2022. godine, pokazao kako izgleda kada se moć pomješa s nedostatkom elementarne pristojnosti. U svom zvaničnom odgovoru gradskom vijećniku, umjesto profesionalnog i konstruktivnog dijaloga, poslužio se jezikom koji više priliči kafanskoj raspravi nego komunikaciji visokog gradskog službenika.

Ironija je gotovo opipljiva – čovjek koji bi trebao biti primjer profesionalnosti i administrativnog držanja, koristi službeni dokument za lične prozivke i sarkastične komentare. To nije samo pitanje lošeg stila ili neprimjerene komunikacije – to je simptom dublje bolesti koja nagriza našu lokalnu upravu: zaborava da su oni tu zbog građana, a ne obrnuto.

Kada pomoćnik gradonačelnika vijećniku, legitimno izabranom predstavniku građana Visokog, odgovara tonom koji bi bio neprimjeren čak i u privatnoj prepisci, moramo se zapitati – gdje je nestao onaj osnovni kodeks ponašanja javnih službenika? Ili je možda privilegija pozicije toliko opila pojedince da su zaboravili da njihove plate dolaze iz džepova istih onih građana kojima se tako bahato obraćaju?

Posebno je zanimljivo da se ovakvo ponašanje manifestira kod nekoga ko je relativno nov u sistemu. Umjesto da donese svježinu i profesionalizam, izgleda da je sistem brže “pojeo” novog službenika nego što je on uspio donijeti pozitivne promjene. A možda je upravo ta “mladost” u sistemu razlog za potrebu dokazivanja kroz neprimjerenu komunikaciju?

Građani Visokog zaslužuju bolje. Zaslužuju administraciju koja razumije da titula nije kruna već obaveza, da funkcija nije privilegija već odgovornost, da je njihovo da rade za stanovnike Visokog jer su za to olaćeni i do tri puta više od velike većine sugrađana. Zaslužuju službenike koji će njihova pitanja i probleme tretirati s poštovanjem, bez obzira dolaze li ona kroz vijećnička pitanja ili direktno od građana.

Za kraj, poručio bih svima u Gradskoj upravi, a posebno onima koji nose zvučne titule pomoćnika i šefova – vaša pozicija nije vlasništvo, već pozajmica od građana. Svaki sarkastičan komentar, svaka neprofesionalna komunikacija, svaki čin bahatosti je samo još jedan dokaz da tu pozajmicu ne zaslužujete. A građanima Visokog – nemojte se umoriti od traženja profesionalnosti i poštovanja. Jer na kraju krajeva, nije zgrada Gradske uprave dvorac feudalnih gospodara, već servis građana koji je plaćen našim, građanskim novcem.

Piše: Naim K. // Visoko.co.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE