BiHJuratović: Na građanima BiH je da odluče da li će ostati u...

Juratović: Na građanima BiH je da odluče da li će ostati u etnonacionalnim torovima vođa ili će u EU

Zastupnik Socijaldemokratske partije Njemačke (SPD) i član vanjskopolitičkog odbora Bundestaga Josip Juratović u ekskluzivnom razgovoru za novinsku agenciju Patria govorio je o političkoj situaciji u BiH, evropskom putu naše zemlje, referendumu u RS….

PATRIA: Kakvom ocjenjujete i vidite trenutnu političku situaciju u BiH?

JURATOVIĆ: BiH je podijeljena zemlja sa ogromnim administrativnim aparatom, zemlja u kojoj 50 % stanovništva ne navija za nogometnu reprezentaciju, zemlja u kojoj se himna ne pjeva nega izviždava. Podjele su podržane postojećim Ustavom i BiH je time usporena  na putu ka reformama. Politička klima u BiH ima značajan utjecaj na cijelu regiju i sva neslaganja reflektiraju se na odnose unutar regije.

Stoga je svim zemljama u regiji od velike važnosti da podrže što skoriji ulazak ne samo BiH nego i svih preostalih članica u EU, jer europski put je jedino rješenje za BiH ali i za cijelu regiju ako će BiH samo jedinstveno nastupit na tom putu. Trenutno je u RS predreferendumska toksična klima, kojom  Dodik provjerenom metodom ekonomski fijasko RS nastoji prekriti opetovanom nacionalističkom pričom o referendumu. Dodik ide ujedno i na ruku i njemu sličnim političkim kolegama u BiH kojima odgovara destabiliziranje ionako nestabilnog Balkana, a koji su unatoč poražavajućim rezultatima svog vladanja, opet željni vlasti i vladanja bez odgovornosti, bez polaganja računa građanima. Građani u BiH su ti koji jedini mogu odlučiti žele li u EU ili žele ostati zarobljeni u etnonacionalnim torovima svojih velikih vođa, dok mladost odlazi tražiti bolju budućnost u uređenim društvima.

PATRIA: Iz Brisela stižu pozitivni signali za BiH kada je riječ o napretku na evropskom putu. Koliko su ti signali po Vašem mišljenju zaista realni ( ili su tek znak bodrenja da se mora raditi)  odnosno da li je BiH osim deklarativne priče o EU integracijama učinili konkretne pomake koji su očekivani od nje?

JURATOVIĆ: Sudeći po zadnjim izvještajima svi vitalni ekonomski parametri u BiH su porasli, optimizmu pridonosi 25.000 novih radnih mjesta u zadnjih 16 mjeseci koliko se navodi u izvještajima, to će zasigurno biti prepoznato od EU komisije. Sva tri uvjeta koja su prije 18 mjeseci bila postavljena ispred BiH su uspješno realizirana, uključujući i Mehanizam koordinacije koji je uzeo više vremena.

Sve ovo govori kako se brzo neki procesi u BiH mogu realizirati samo kada postoji politička volja. BiH je zakoračila na dobar put  i treba sad podršku svih, te poziv za pripremu Mišljenja o zahtjevu BiH za članstvo će zasigurno ukoliko se nastavi trend doći uskoro, pod uvjetom da aktivizmi  poput referenduma u RS ne odvuku ponovno društvo unazad.

PATRIA: Predizborna kampanja u Hrvatskoj i BiH, priča o referendumu u RS dovela je do usijanja u regionu. Zategnuti su odnosi Beograda i Zagreba, a nekako se čini da sve ide preko leđa BiH, pa i priča o referendumu od koje više koristi ima Srbija i Rusija, nego Milorad Dodik. Kakvim predviđate rasplet ovog balkanskog klupka obzirom da su građani u svim ovim državama u strahu od eventualnih oružanih sukoba?

JURATOVIĆ: Nije samo u BiH zategnuta situacija sa referendumom u RS. Kada pogledamo Makedonija je zemlja u rasulu, na Kosovu se i dalje politika vodi na ulici, nastojanje Rusije da poveća utjecaj u Srbiji, strelice između hrvatskih i srpskih političara realna je svakodnevnica na Zapadnom Balkanu.  Društvo koje je zarobljeno u prošlosti u kombinaciji sa siromaštvom  je tempirana bomba kojoj je dovoljna samo mala iskra da sve digne u zrak. Jedino rješenje je europski put.  Međutim ne može se u EU bez pomirenja u regiji.

Politička klika koja je svjesna da će odgovarati za svoja nedjela nije baš najspremnija za EU te se pribojava Sanaderovog sindroma servirajući  redovno balkanske stereotipe o onim drugima opasnijima, čime otežavaju put ka europskim integracijama preostalih zemalja Zapadnog Balkana. Zato su krajnje neophodne mirovne inicijative u regiji od strane mreža mladih, veterana, intelektualaca, vjerskih zajednica, parlamentaraca kako bi se našla rješenja i put ka suživotu po ugledu na EU.

Ukoliko nedjeljom birate nacionalne vođe a ponedjeljkom se tužite međunarodnoj zajednici na njih,  te ako se i dalje bude konstituiralo na postulatima da je važnije koje ste nacije, nego znate li svoj posao, mislim da je svima jasno da takvo stanje ne može donijeti nikakvu svijetlu budućnost. Najveća snaga BiH je u njenim građanima koji svojim izborom građanske moderne proeuropske države mogu osigurati mirnu i prosperitetnu budućnost BiH. Nitko van BiH na to ne može utjecat.

PATRIA: Šta je sa realizacijom njemačko-britanske inicijative u BiH? Dokle se došlo u njenoj realizaciji?

JURATOVIĆ: Teško mi je donositi ocjene po pitanju kolika je realizacija inicijative, ali u svakom slučaju je ta inicijativa bila potrebna s obzirom na ogromnu nezaposlenost u BiH. To je dobar pokušaj da se potpomogne razvoj ekonomije i usporedno sprovode reforme, pri čemu želim napomenuti da međunarodona zajednica može dati podršku i dati pomoć oko realizacije ali za relizaciju je odgovrna politika i insitucije BIH. Građani moraju biranjem drugačije kriterije postavljati a ne se zanosti nacionalnim emocijama.

PATRIA: Nakon Milorada Dodika koji je krenuo u političku avanturu zvanu referendum, sve glasniji u zagovaranju oživljavanja tzv. HRHB je Dragan Čović. Ima li Čović podršku bilo koje evropske države u toj svojoj namjeri?

JURATOVIĆ: EU je uvjek imala jasan stav kada je u pitanju europska budućnost BiH a to je samo cjelovita građanska demokratska BiH, jer jedino kao jedinstvena može imati priliku da uđe u okrilje europskih integracija, za to nema alternative i to je jedini put.

BREXIT JE LEKCIJA SVIM EVROPSKIM DRŽAVAMA

PATRIA: Kakvom vidite situaciju u EU nakon Brexita? Hoće li doći do promjena, ima li država koje pokazuju slične namjere?

JURATOVIĆ: Naravno da je Brexit bio snažan udarac za EU, ali  Europa mora dalje i nakon Brexita. Britanci će najviše  na svojoj koži osjetiti istupanje iz EU  i već se osjećaju posljedice, ali će biti i dobar primjer svim ostalim članicama kako to izgleda kada se odluče izaći iz EU. Mišljenja sam da je Brexit  uzdrmao EU ali i da će EU iz ove krize izrasti još puno jača. Ako je i postojala neka dvojba  o izlasku iz EU kod nekih članica mislim da ovim engleskim primjerom su svi shvatili kolika je cijena izlaska i tko gubi a tko dobiva istupanjem.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE