Lokalne TemeAmbasador Misije OSCE-a Jonathan Moore u Visokom razgovarao o Položaju marginaliziranih žena...

Ambasador Misije OSCE-a Jonathan Moore u Visokom razgovarao o Položaju marginaliziranih žena u BiH

Omladinska romska inicijativa “Budi mi prijatelj” iz Visokog i Mreža ženskih romskih nevladinih organizacija, uz podršku Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini u Maloj sali Općine Visoko organizovali su danas okrugli sto na temu “Položaj marginaliziranih žena u BiH”, a sve u okviru kampanje ženskog romskog aktivizma, koji je počeo na Međunarodni dan žena podjelom karanfila.

Cilj okruglog stola je podizanje svijesti o izazovima sa kojima se suočavaju Romkinje u Bosni i Hercegovini, te iznalaženje rješenja za poboljšanje njihovog socio-ekonomskog statusa.

Okrugli sto su otvorili ambasador Jonathan Moore, šef Misije OSCE-a u BiH, Amra Babić, načelnica općine Visoko i članica Omladinske romske inicijative “Budi mi prijatelj” Melina Halilović-Pirija.

“Govorimo o konkretnim problemima sa kojima se susreću Romkinje, ne samo u Visokom, već i u cijeloj Bosni i Hercegovini. Također, ovdje govorimo i o problemima sa kojima se susreće cjelokupna romska zajednica – zdravstvo, obrazovanje, stambeno zbrinjavanje i diskriminacija od koje ne možemo da pobjegnemo, a koja je u velikom porastu. Očekujemo od Misije OSCE-a da nam pomognu u rješavanju ovih problema”, kazala je Halilović-Pirija, dodajući da su njihovi prijedlozi za rješenje između ostalih i usvajanje Lokalnog akcionog plana za rješavanje problema romske populacije na području općine Visoko kojim je obuhvaćeno i obrazovanje, zdravstveno osiguranje, stambeno pitanje i zapošljavanje.

Govoreći o najvećim problemima koje OSCE Misija može riješiti ambasador Jonathan Moore je kazao: “Govorili smo o zdravstvu, obrazovanju, vladavini prava, ali moram priznati da nisam došao ovdje ni sa rješenjima, ni sa obećanjima. Mnogo zavisi od lokalnih vlasti i u kontekstu toga mi smo zahvalni što se možemo sastati sa gospođom Melinom koja je Romkinja i vijećnica u Općinskom vijeću Visoko”, dodajući da Misija OSCE-a želi da skrene veću pažnju na konkretna pitanja i probleme o životu prosječnog čovjeka u BiH, a posebno za Rome i Romkinje kojima je život izuzetno težak, zbog predrasuda koje postoje u bh. društvu.”Mi želimo da na ovim sastancima skupimo što više informacija i da tražimo od odgovarajućih vlasti – na općinskom i višim vlastima pomoć u rješavanju.” Kao pozitivan primjer rješavanja romskih problema ambasador ističe Kakanj i napore načelnika Nermina Mandre, koji je mnogo pomogao Romima u svojoj općini, nadajući da će se lokalne vlasti i odgovarajuće institucije više uključiti u rješavanje ovih problema u Visokom i šire.

Načelnica općine Visoko, Amra Babić je govoreći ne samo o ovom projektu sa OSCE-om, navela i razne programe osnaživanja žena u Visokom, na primjer projekt USAID-a za podršku marginaliziranih grupa žena u razvoju biznisa koji će uskoro biti realizovan, gdje je i šansa za žene Romkinje da se uključe – Drago mi je da će i ovaj projekt podići standard marginaliziranih žena u Visokom, kazala je Babić.

Nakon okruglog stola ambasador je održao sastanak sa načelnicom općine Visoko, zatim sa direktorom Franjevačke klasične gimnazije – Zvonkom Miličićem i Dženanom Handžićem, direktorom Medrese “Osman-ef, Redžović”.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE