ZanimljivostiJeftino i puno žohara: Kako je živjeti u ruskim studentskim domovima

Jeftino i puno žohara: Kako je živjeti u ruskim studentskim domovima

U razvijenim zemljama Zapadne Evrope i SAD-a cijene smještaja u studentskim domovima iznose i do 1.000 eura mjesečno. S druge strane, u zemljama kao što je Rusija, sobu u studentskim domovima plaćate manje od 50 eura mjesečno. No, razlika u ponuđenim uslugama zato je, kao i cijena, drastično različita.

U studentskim domovima u Sjedinjenim Američkim Državama, kakav je onaj na Purdue Univerzitetu, studenti imaju sobe koje koriste samo oni, pri čemu su iste opremljene najmodernijim televizorima, kvalitetnom internet konekcijom i modernim kupatilima. Za godinu dana boravka u ovom domu platit ćete blizu 14.000 dolara.

Situacija sa studentskim domovima u nekim drugim državama sasvim je suprotna.

Fotograf i reporter Pascal Dumont tokom 2014. istraživao je u kakvim uvjetima žive studenti u ruskim domovima.

Tamo je pronašao studente koji žive u sobama punim žohara, s dotrajalim namještajem, dok kupatilo, kuhinju i druge zajedničke prostorije dijele s više desetina osoba.

No, za većinu njih dom nije bio prvi izbor, ali su se, zbog visokih cijena najma stana, ipak morali useliti.

Kudakwashe Ndlova, 25-godišnji student koji je došao da studira na Lomonsov Univerzitetu, neuvjetnu sobu dijeli s još jednim cimerom iz Rusije.
studentski dom1Ndlova ima stipendiju pa svoju sobu mjesečno plaća samo 10 dolara. “Jeftino je i to je sigurno”, kaže on.
Ipak, plaši se da bi voda koja curi sa stropa mogla izazvati strujni udar.

2Nigerijski studenti Christopher Onoja i Issac Ismaila dobili su stipendiju te su došli studirati u Moskvu. Kažu da im se dom ne sviđa jer je prepun žohara. Vlastitim sredstvima su renovirali sobu kako bi se mogli smjestiti.
3 Issac Ismaila u zajedničkoj kuhinji koju koristi više desetina osoba.
4Yang Zhao, 25-godišnja studentica, rekla je da je morala useliti u dom jer joj niko nije htio izdati stan. “Čim bi shvatili da sam Kineskinja samo bi rekli njet”, kaže ona.
5Studenti sami sebi čiste sobe, kupatila i druge prostorije, a dani za čišćenje su subota i nedjelja.
6Natpis u WC-u upozorava studente da vode računa o čistoći.
7 Mnogi domovi nisu opremljeni mašinama za veš pa studenti odjeću peru ručno.
8 Sigurnost u domovima je na visokom nivou. Vrata se otključavaju u pet sati ujutro, a zaključavaju u 23 sata.
9 Ako stranac želi ući u dom, mora imati pozivnicu od nekog od stanara doma te se uredno prijaviti na portirnici.
10 Pušenje u domovima je zabranjeno, ali studenti uglavnom pronađu mjesto za to.
11


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE