Za ovu studiju koja se pojavljuje u izdanju časopisa Appetite, istraživači sa Univerziteta Humboldt u Berlinu i Sveučilišta u Nairobiju istraživali su roditeljske tehnike koje osnažuju djecu da sama donose zdrave odluke.
Uključili su 80 vrtićanaca i podijelili ih u dvije skupine. Slušala se priča u kojoj je glavnog junaka od bolesti spasilo povrće sa čarobnim svojstvima. Druga grupa slušala je sličnu priču, ali bez spominjanja hrane.
U međuvremenu, svaki dan tokom dvije sedmice djeci je ponuđen izbor jednog međuobroka: voća, povrća, kolača ili kolačića – predstavljenih zajedno na tanjiru.
Istraživači su otkrili da je čak 80 posto djece koja su čula priču o “čarobnom” povrću izabrala više voća ili povrća do tri sedmice nakon toga, dok djeca koja su čula priču bez hrane nisu promijenila svoje tipične navike grickanja.
“S jednim primjerom pripovijedanja u trajanju od samo 20 minuta, postigli smo iznenađujuće snažnu promjenu od sklonosti prema nezdravim grickalicama prema sklonosti zdravom voću ili povrću”, rekao je Sommer.
Istakli su da ovi rezultati ukazuju na snažne učinke pripovijedanja nalik bajkama na promjenu prehrambenih preferencija u ranom djetinjstvu u vrijeme kada nezdrava prehrana postaje pandemija.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.