Zbog epidemiološke situacije, u Bosni i Hercegovini smanjen je broj redovnih akcija darivanja krvi. Do novih doza, koje su od životnog značaja za hematološko-onkološke pacijente i pacijente kojima su neophodni operacioni zahvati, dolazi se isključivo po pozivu dobrovoljnih darivalaca koji su spremni pokazati svoju humanost i u novonastalim okolnostima.
Prije samog darivanja krvi, neophodno je isključiti mogućnost širenja zaraze koronavirusa. Darivanje krvi je bezbolno, a jedna doza darovane krvi može biti iskorištena u liječenju i do tri pacijenta. Nekoliko minuta izdvojenog vremena prilikom darivanja nekome znači život.
Posljednjih dana, intenziviran je operativni program u BiH koji je ranije zbog koronavirusa uključivao samo hitne slučajeve. To je dovelo i do nedostatka neophodnih doza krvi.
“Apelujem na sve stanovništvo, sve sugrađane koji se osjećaju dobro, da dođu u Zavod da daruju krv, da ne dozvolimo da dođe do otkazivanja operacija, da ne dozvolimo da ijedan pacijent ostane bez svoje onkološke odnosno hematološke terapije”, poručuje Alma Đonlagić, ljekar u Zavodu za transfuzijsku medicinu FBiH.
Uprkos razvoju medicine i nauke, krv se i dalje ne može dobiti vještačkim putem, pa su tako jedini spas za one kojima je neophodna u svakodnevnom liječenju darivatelji, koji su spremni svoju humanost pokazati na djelu. A taj čin od velikog je značaja u doba pandemije.
Visoko.co.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.