Ipak, apeluju da se pričekaju nalazi inspekcije i struke.
“Pošteno bi sada bilo pričekati nalaze inspekcijskog nadzora, kao i stručni nalaz nezavisne naučno istraživačke institucije, te vidjeti kakav će epilog tih procesa biti. Mi smo do sada rekli mnogo oko ovoga, pa je bolje za neke dalje komentare pričekati taj momenat”, kazali su iz Organizacije sportskih ribolovaca Konjica.
Dodaju da je potrebno više pažnje usmjeriti i na druge probleme s kojima se suočavaju.
Ribari kažu da je možda aktualiziranje problema u vezi s Jablaničkim jezerom dobra stvar da se sada u fokus javnosti, ali i inspekcijskih organa stave neke druge teme vezane za ovaj prekrasni prirodni prostor.
“Godinama građevinske firme ulaze strojevima u rijeku i u zaštićenim dijelovima potpuno neovlašteno vrše eksploataciju šljunka, iako su već kažnjavani prema istom osnovu. Ovo je pogotovo negativno sada, u vrijeme mrijesta i to uništava ribu dugoročno, koja sada polaže ikru. Sve je to naravno strogo zabranjeno zakonom”, upozoravaju iz ribarskog udruženja.
Ribari napominju da se ove nelegalne radnje dešavaju na mjestima na kojim obitavaju riblje vrste glavatica, potočna i mekousna pastrmka. Mekousna pastrmka je na crvenoj listi zaštićenih vrsta.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.