Rusija i Kina sve više sarađuju u arktičkoj regiji, što bi moglo uticati na regionalnu stabilnost, saopćila je američka vojska, objavljujući svoju strategiju za arktičku regiju.
Rusija je ponovo otvorila stotine vojnih lokacija iz sovjetske ere na Arktiku, navodi se u izvještaju. Kina, koja se opisuje kao država “blizu Arktika”, također ima ambicije tu, i saopćila je kako namjerava izgraditi “Polarni put svile”. Kina je bacila oko na mineralne resurse i nove brodske rute dok se ledeni omotači povlače s rastućim temperaturama.
-Sve više Narodna Republika Kina i Rusija sarađuju na Arktiku preko više instrumenata nacionalne moći – navodi se u izvještaju Pentagona.
– Iako i dalje postoje značajna područja neslaganja između NRK i Rusije, njihova sve veća usklađenost u regiji je zabrinjavajuća, i ministarstvo odbrane nastavlja pratiti tu saradnju – dodaje se.
Arktički morski putevi sve se više koriste za povezivanje velikih ekonomija preko Tihog i Atlantskog okeana jer globalno zatopljenje smanjuje ledene slojeve i omogućuje duža razdoblja bez leda na moru.
Kina i Rusija rade zajednički na razvoju arktičkih pomorskih ruta dok Rusija nastoji isporučiti više nafte i plina Kini u jeku zapadnih sankcija, dok Kina traži alternativnu pomorsku rutu kako bi smanjila svoju ovisnost o Malajskom tjesnacu.
Stručnjaci za sigurnost i regionalni vojni atašei kažu da se kinesko oslanjanje na brodske rute u Indijskom okeanu smatra strateškom ranjivošću Pekinga, posebno u sukobu oko Tajvana.
Izvještaj Pentagona dodaje da Kina želi iskoristiti “promjenjivu dinamiku na Arktiku kako bi ostvarila veći uticaj i pristup, iskoristila arktičke resurse i igrala veću ulogu u regionalnom upravljanju”.
Izvještaj Pentagona dodaje da je američka vojska imala strategiju “nadzora i odgovora” u regiji koja je bila izgrađena na prikupljanju obavještajnih podataka, saradnji sa saveznicima i sposobnosti raspoređivanja vojnih sredstava.
Ovog će mjeseca SAD, Kanada i Finska formirati konzorcij za izgradnju brodova ledolomaca, namijenjenih jačanju brodogradnje saveznika i suprotstavljanju Rusiji i Kini u strateški sve bitnijim polarnim regijama.
Sporazum – koji tri članice NATO-a namjeravaju potpisati do kraja godine – udružit će potražnju saveznika za povećanje kapaciteta brodogradnje, kazao je zvaničnik, dodajući da je osmišljen kako bi se poslala poruka Rusiji i Kini, prenosi Reuters.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.