Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) je objavila novi izvještaj o ekonomskom rastu država članica ove finansijske institucije.
Analiza koju je predstavio glavni ekonomista EBRD-a Hans Peter Lankes ukazuje na primjetan privredni oporavak, pri čemu je istaknut i značajan rast zemalja Zapadnog Balkana. Bosna i Hercegovina je, prema nalazima EBRD-a, u 2015. ostvarila najveći rast ekonomije od 3,2 posto još od 2008. godine, a za 2016. i 2017. se prognozira rast od 3 posto. Time je naša zemlja ostvarila bolje rezultate od susjedne Srbije za koju se u 2016. prognozira privredni rast od 1,8 posto te Hrvatske čija bi ekonomija u istoj godini trebala rasti za 1,5 posto.
Rast bh. ekonomije
U analizi EBRD-a se ističe da je bh. ekonomija pokazala izuzetnu otpornost te da je rast u 2015. potaknut ponajviše proizvodnim sektorom te oporavkom poljoprivrede od posljedica poplava iz 2014. godine.
– Vlasti pregovaraju o novom sporazumu sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) koji bi, ukoliko se dogovori, pozitivno djelovao na makroekonomsku stabilnost države – ističe se u izvještaju.
Reformska agenda se spominje kao inicijativa koja bi trebala dovesti do provedbe važnih i dugoročnih strukturnih reformi, ali se zaključuje i to da postoji znatan fiskalni rizik kao imogućnost političke paralize u državi.
Za susjednu Srbiju se u izvještaju navodi da će rast od 1,8 posto u 2016. godini te 2,3 posto u 2017. godini biti potpomognut padom cijena nafte i privatnim investicijama poput najavljenih kineskih ulaganja u Željezaru Smederevo.
Hrvatska je poslije 6 godina izašla iz recesije i kraj 2015. godine dočekala sa rastom od 1,6 posto uzrokovanog odličnom turističkom sezonom, rastom potražnje za hrvatskom robom u EU te padom cijena goriva. Upravo ovi faktori će uzrokovati i rast od 1,5 posto u 2016. i 2017. godini. Kao značajan rizik EBRD navodi nedovoljan obim privatnih investicija kao i neodrživ rast javnog duga.
U izvještaju je analizirana i privreda Slovenije, koja iako članica EU-a, u 2015. je bilježila rast od tek 2,9 posto, a u 2016. se predviđa rast od 2 posto, dok se za 2017. godinu prognozira rast od 2,3 posto.
Najava ulaganja
Zaključci EBRD-a o kontinuiranom rastu privrede u budućnosti su ohrabrujući znak za BiH. Provedba obaveza navedenih u Reformskoj agendi od strane vlasti na svim nivoima će dodatno utjecati na privredni rast. U tome će ključnu ulogu igrati najavljena ulaganja u energetski sektor te infrastrukturni projekti na izgradnji autoputeva.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.