Blokovi 3, 4, 5 i 6 u okviru TE Tuzla gasit će se periodično od ove do 2027. godine. Rokovi trajanja polako ističu, a izgradnja Bloka 7 još nije počela. Za izgradnju jednog pogona potrebno je između četiri i pet godina. Ukoliko se ne krene u izgradnju tokom ove ili sljedeće godine, BiH bi mogla imati problema sa snabdijevanjem električnom energijom.
JP Elektroprivreda BiH uradila je dio posla kada je riječ o dokumentaciji i u toku je četvrta finalna faza tenderskog postupka.
“Predali smo aplikaciju kod EXIM Bank iz Kine za preferencijalni kredit. Kredit je tražen u okviru sredstava koja je kineska Vlada namijenila za zemlje Centralne i Istočne Evrope. U decembru prošle godine Vlada BiH i Izvozno-uvozna banka Kine (The Export-Import Bank of China- EximBank) zaključile su Memorandum o razumijevanju o finansiranju Projekta izgradnje Bloka 7-450 MW u TE Tuzla. Memorandum su na Trećem samitu šefova vlada NR Kine i zemalja Srednje i Istočne Evrope, koji je 16. i 17. decembra 2014. godine održan u Beogradu, potpisali Ante Krajina, federalni ministar finasija, i Li Ruogu, guverner Exim Banke”, rekla nam je Midheta Kruspahić, glasnogovornica JP Elektroprivreda BiH.
Čeka se saglasnost Vlade i Parlamenta
Memorandum predstavlja nastavak aktivnosti koje provodi Vlada FBiH s ciljem osiguravanja kreditnog zaduženja za izgradnju Bloka 7 u TE Tuzla i predstavlja osnovu za ubrzanje postupka odobravanja aplikacije za kredit, koju je JP Elektroprivreda BiH predala kod Exim Banke na iznos od 667,8 miliona eura, što je 85 posto vrijednosti Ugovora za izgradnju Bloka 7.
“Blok 7 u TE Tuzla je projekat visokog prioriteta provedbe koji ima podršku Vijeća ministara BiH, ključnu ulogu u razvoju elektroenergetskog sektora BiH, proizvodnji električne energije i unapređuje privrednu i trgovinsku saradnju između NR Kine i BiH, sadržano je u Memorandumu. Trenutno Exim Banka provodi ocjenu projekta i aplikacije za kredit čiji je garant Vlada FBiH. Izgradnja Bloka započet će nakon što Vlada FBiH i Parlament FBiH daju saglasnost na Ugovor o kreditu”, dodala je Kurspahić.
U julu prošle godine Zastupnički dom FBiH dao je saglasnost na predloženi izbor Konzorcija Gezhouba Group Company Limited (CGGC) i Gunagdong Electric Power Desing Institute (GEDI) China za preferiranog ponuđača u postupku izbora projektnog partnera za zajedničko ulaganje u projekt izgradnje Bloka 7 u TE Tuzla. Potom je saglasnost dao i Dom naroda. Time su stvoreni uslovi za početak Četvrte faze tenderskog postupka – proces finalizacije i početak izgradnje. Četvrta faza tenderskog postupka podrazumijeva potpisivanje Sporazuma o projektnoj saradnji – PCA, čime se utvrđuju Osnovni principi partnerstva za izgradnju i Plan implementacije kompletnog projekta izgradnje Bloka 7. Na osnovu principa usvojenih Sporazumom o projektnoj saradnji vršit će se usaglašavanje ugovora o izgradnji, finansiranju, prodaji električne energije, snabdijevanju ugljem i Ugovora o pogonu i održavanju.
Potpis Ugovora o projektnom partnerstvu i početak izgradnje uslijedit će nakon očitovanja Parlamenta FBiH o projektu (po osnovu Zakona o električnoj energiji i Zakona o dugu, zaduživanju i jamstvu u FBiH) i očitovanja Vlade FBiH i Skupštine JP Elektroprivreda BiH na prijedlog izbora Projektnog partnera.
“Izgradnja novih proizvodnih objekata važna je kako za stabilnost elektroenergetskog sektora, tako i za opstanak rudnika. Naš strateški cilj je graditi zamjenske termokapacitete i kapacitete iz obnovljivih izvora energije. Realizacija strateških ciljeva Elektroprivrede BiH doprinijet će stabilnosti elektroenergetskog sektora, povećanju proizvodnje električne energije, pouzdanom i stabilnom snabdijevanju kupaca, podizanju stepena iskorištenja raspoloživih resursa i zadovoljavanju okolinskih zahtjeva. Novi investicioni projekti Elektroprivrede BiH doprinos su ekonomskom zdravlju, održivom razvoju i napretku društvene zajednice u cjelini, rastu domaće privrede i otvaranju novih radnih mjesta”, kazala je Kurspahić.
Blokovi se gase do 2022. ili 2027. godine
Kako se da zaključiti, čeka se na očitovanje Vlade i Parlamenta FBiH na Ugovor o kreditu, te Vlade FBiH i Skupštine EP BiH na prijedlog izbora projektnog partnera kako bi se krenulo u izgradnju. Dok do toga dođe, ugasit će se Blok 3, Blok 4 se trebao ugasiti u 2018. godini, ali će, kako Jerlagić kaže, vjerovatno raditi do 2020. godine s obzirom na to da Blok 7 još nije u izgradnji. Blok 5 se gasi 2022. ili 2023. godine, dok se Blok 6 gasi 2027. godine. No, ovim su već probijeni rokovi isteka trajanja pogona.
“Kada bi se sutra počelo graditi, potrebno je između četiri i pet godina uzimajući u obzir sve vrijeme za projektovanje i studije, te Stanare koje rade Kinezi. Kada bi se sada počelo graditi, Blok 7 bi ušao u pogon eventualno 2020. godine”, rekao nam je Amer Jerlagić, bivši direktor JP Elektroprivrede.
Rok trajanja jednog pogona je maksimalno 40 godina, odnosno 25 godina od puštanja u pogon i 15 godina nakon rekonstrukcije. Izvor blizak ovoj javnoj firmi kaže kako je svaki rad pogona nakon roka rizičan, no da trenutno nemamo druge opcije.
Dotrajali pogoni
Blok 3 sa snagom od 100 MW izgrađen je 1966. godine, Blok 4 od 200 MW 1971. godine, Blok 5 od 200 MW 1974. godine i Blok 6 od 215 MW 1978. godine. Kada saberete godine s brojem 40 shvatit ćete da su neki pogoni već trebali biti ugašeni, no uz dodatne popravke rade, ali s rizikom. Do 2022. godine trebali bismo ostati bez tri Bloka (3, 4 i 5) ukupne snage 500 MW. Blok 7 koji se tek treba graditi imao bi snagu od 450 MW. Ukoliko se ne izgradi na vrijeme, snaga struje koju će imati TE Tuzla je 215 MW, što znači da će FBiH imati malu količinu struje za potrošače.
U kritičnom stanju je i TE Kakanj koja ima 7 blokova. Blokovi 1, 2 ,3 u 4 su van funkcije, Blok 5 od 110 MW izgrađen je 1968. godine, Blok 6 od 110 MW 1977. godine i Blok 7 od 230 MW 1988. godine. Do 2028. godine i oni bi trebali biti van funkcije.
Za nadati se je da će Vlada FBiH i Parlament FBiH dati svoju saglasnost na ugovor kako bi što prije počela izgradnja, u protivnom potrošači će se morati suočiti s redukcijama električne energije ili će BiH morati uvoziti dodatnu struju, što bi se ponovo odrazilo na budžet krajnjih potrošača.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.