Nakon što smo ranije ove godine, pred kraj mjeseca augusta boravili na OSCE-ovom Regionalnom sastanku radnih grupa za praćenje etičkog ponašanja u izbornoj kampanji, uspjeli smo da izvedemo nekoliko zaključaka iz cijelog predizbornog, izbornog i postizbornog procesa. Na osnovu znanja i vještina koje smo stekli za vrijeme sastanka na Jahorini, možemo prokomentirati da smo do sada gledali najtežu predizbornu kampanju u našem gradu i najlakši izborni proces u historiji našeg grada, a sve to gledano kroz prizmu međusobnih odnosa političkih subjekata koji su participirali u izbornom procesu.
Sporazum o poštivanju „Izbornog etičkog kodeksa“ u općini Visoko potpisan je 5. augusta 2016. godine. Sporazum su, u prisustvu šefa Misije OSCE u BiH, potpisali predstavnici svih političkih subjekata, koji su se kandidirali za učešće na lokalnim izborima 2016. Politički subjekti potpisnici su dogovorili da će poštovati četrnaest zajednički usaglašenih odredbi, koje su bazirane na principima zakonitosti, slobode izbora, poštenja, otvorenosti i pravednosti, a sve s ciljem održavanja fer i korektne izborne utakmice.
Da će predizborna kampanja biti teška moglo se naslutiti već na samoj ceremoniji kada je jedan od potpisnika Sporazuma upozorio na njegovo kršenje prije i nego je isti i potpisan. Službeni period kampanje, koji je otpočeo 2. septembra, to je samo i potvrdio. Nije nam ovdje namjera taksativno pobrojavati svaki od događaja ili incidenata, ali svakako moramo spomenuti nekoliko onih koji su imali i širi odjek, kao npr. fizički napad na novinare, prijetnje upućivane pojedinim učesnicima u izbornom procesu, neuspjelo zakazivanje sjednice vijeća u dva navrata, odustajanje od učešća u debatama od strane nekoliko subjekata itd.
Nezahvalno je davati ocjenu u kojoj mjeri je potpisivanje Sporazuma o poštivanju „Izbornog etičkog kodeksa“ u općini Visoko utjecalo na sam izborni proces. Praćenjem lokalnih medija stekao se utisak da su politički subjekti rijetko jedni druge upozoravali na odredbe Sporazuma. Također, iako je to bilo dogovoreno, tek je mali broj političkih subjekata izložilo tekst Sporazuma na svojim internet prezentacijama. Ipak, ohrabrujuće je da je izborni dan protekao u mirnoj i tolerantnoj atmosferi. To govori i podatak Općinske izborne komisije da su u predizborom periodu zaprimili dvije žalbe, a na sam izborni dan četiri. Sve žalbe se odnose na manje prekršaje izbornih pravila.
U konačnici može se konstatovati da je potpisivanje Sporazuma bio pozitivan korak u jačanju demokratskih praksi u općini Visoko. Sigurno da je se moglo više uraditi na: promociji odredbi Sporazuma, jačanju uloge civilnog društva u praćenju njegove primjene i skretanju pažnje na eventualna odstupanja.
Naša je želja da ovo ne bude prvi i zadnji pokušaj podizanja standarda u izbornom procesu, nego da i ubuduće, svi subjekti u zajednici, prepoznaju ove vrijednosti i da zajedno gradimo prosperitetno društvo za sve buduće naraštaje.
Predstavnici civilnog društva u Visokom, koji su vršili monitoring provođenja Izbornog etičkog kodeksa: Enes Hodžić i Edin Islamović.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.