Svoje prioritete političari su odabrali. Sve je podređeno predizbornim kampanjama. Uoči izbora sve staje – skupštine, vlade, zakoni, inicijative. Sve osim njihovih plata. Ne staju ni potrebe građana, oni svake sedmice izlaze na proteste. Uzaludno, jer od glasnih novih obećanja, političari ne čuju podsjećanja na ona koja nisu ispunili.
Zamislite da tri mjeseca ne idete na posao, a primate platu. Ukoliko ste zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo, ne morate zamišljati. Posljednja sjednica održana je 10. juna, a od tada zakoni na čekanju, obećanja samo na papiru. Ispred zgrade Vlade jedino se još okupljaju još građani, a oni su nezadovoljni. Od onkoloških pacijenata do medicinskih radnika i studenata. Vlast je, izgleda, odabrala svoj prioritet, a to je lična promocija.
„Značajan dio ljudi koji već sada obavljaju određene funkcije, i u izvršnoj i u zakonodavnoj vlasti, koji su članovi parlamenata, skupština – jednostavno su sada nosioci lista i kandidati koji se nalaze na odborničkim listama. Oni sudjeluju u kampanji, oni se ne bave onim poslom za koji su plaćeni“, podsjeća politička analitičarka Tanja Topić.
Pravilo da se kantonalne sjednice održavaju barem jednom mjesečno zanemareno je u većini kantona. Unsko-sanski kanton, Tuzlanski, Bosanskopodrinjski i Zeničko-dobojski kanton simbolično su održali po jednu sjednicu. Narodna skupština RS-a je također na produženom odmoru, i to od 9. jula.
„NI Vlade ne zasjedaju nešto, ne čuju se nikakvi prijedlozi, rezultati, mjere, dogovore. Evo, da sklonimo august po strani, ali ovo ostalo? Jer svi su zauzeti u septembru kampanjom pa onda ne čujete da li te vlade rade, koje nemaju nikakve veze sa izborima. Samo pogledajte zadnjih nekoliko nedjelja kolika je prodaja hartija od vrijednosti u Federaciji i Republici Srpskoj“, kaže ekonomska ekspertica Svetlana Cenić.
Sa godišnjih odmora direktno na predizborne skupove. Ni u Federaciji BiH nije bolja situacija. Zastupnički dom nije zasjedao od 4. septembra. Dakle, rad na čekanju dok plate redovno idu. A, na čekanju su i zakoni – i to oni obećani, kao što su izmjene Krivičnog zakona i onaj dugonajavljivani set fiskalnih zakona. Nova obećanja, čini se, brišu stara.
Topić upozorava i kako zakonodavna vlast nije samo podređena izborima: „Ja bih rekla da je ona u pojedinim sredinama podređena političkim partijama koje su na vlasti, odnosno političkim liderima“.
„Ako nas pitate da li su javni funkcioneri angažovani u kampanji više nego na svom poslu – to je očigledno. Mi imamo podatak da su na preko 70 posto ovih događaja koje organizuju javne institucije bili prisutni kandidati na lokanim izborima – bez obzira na to da li im je to u nadležnosti ili nije“, tvrdi Srđan Traljić, menadžer za odnose sa javnošću TIBiH.
U zastupničkim klupama zasigurno neće. I državni parlament je na produženom kolektivnom odmoru. Do kraj oktobra. Razlog, predizborna i postizborna kampanja. Naravno, svi oni će redovno primiti 7 hiljada maraka plate.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.