Lokalne TemeKulturaIz štampe izašla monografija “Gradska biblioteka Visoko 1946-2016” autorica Lidije Klepo i...

Iz štampe izašla monografija “Gradska biblioteka Visoko 1946-2016” autorica Lidije Klepo i Jasmine Drugović

Knjiga predstavlja historijat Gradske biblioteke Visoko od njenog osnivanja 1946. godine do 2016. godine i prati razvojni put ove institucije koja je od male biblioteke, kroz period od 70 godina, prerasla u moderan kulturno-informacioni i dokumentacioni centar koji je spreman odgovoriti složenim zahtjevima i izazovima 21. stoljeća.

Ispričana je, između ostalog, kroz prizmu sjećanja njenih autorica koje su čitav svoj radni vijek provele u ovoj biblioteci čime je izbjegnuta suha faktografija koja često prati ovakvu vrstu publikacija. Ova nas knjiga kroz jednu finu priču, pristupačnu širokom krugu čitalaca, vodi na putovanje kroz vrijeme rekonstruišući život Biblioteke i sve mijene kroz koje je prolazila.

Na tom putu nezaobilazno mjesto pripada i njenim bibliotekarima koji su je godinama čuvali, razvijali i usavršavali, bili na usluzi njenim korisnicima i učinili je prepoznatljivom i nezaobilaznom institucijom u kulturno-obrazovnom miljeu našega grada ali i u kontekstu bosanskohercegovačkog bibliotekarstva.

Kako ističu autorice, pored želje da se sačuva od zaborava dugi period kroz koji je ova biblioteka prolazila, želja im je bila i da odaju dužno priznanje ljudima koji su odigrali veliku ulogu na razvojnom putu Biblioteke. Jer, ne treba zaboraviti da ovakve institucije ne nastaju preko noći nego se s ljubavlju grade kroz vrijeme.

A da Biblioteka nikada nije bila niti može biti samo mjesto s policama knjiga, nego je jedan kompleksan i složen sistem koji funkcionira na principima struke i u međuodnosu sa širom zajednicom, pokazuje i ova knjiga.

Njena bogata ilustriranost koja u potpunosti korespondira s tekstom doprinosi vjerodostojnoj rekonstrukciji svih zbivanja i sadržaja vezanih za rad ove institucije i potvrđuje da ih je kroz vrijeme opisano u knjizi bilo mnogo te da su bili namijenjini ovome gradu i njegovim stanovnicima.

Neizostavan segment u knjizi je i osvrt na transformaciju Biblioteke u svijetu savremenih tehnologija, koje sa sobom donosi novo vrijeme i koje mijenjaju paradigmu biblioteke. Stoga se s pravom može reći da je knjiga namijenjena kako starijim tako i mlađim generacijama jer se u njoj sudara duh daleke prošlosti, još uvijek prisutan u specifičnom mirisu stare knjige, i duh novog vreme na koje neminovno sa sobom donosi digitalne sadržaje, mijenjajući izgled i percepciju biblioteka.

A da se ne bi zaboravilo kako je to nekada izgledalo, pred vama je knjiga koja predstavlja pravu riznicu informacija o historijatu naše biblioteke, ali i najavu velikih promjena koje sa sobom donose savremene tehnologije, koje su već ušle u svijet današnjih biblioteka.

Recenzije za knjigu napisale su prof.dr.Lejla Kodrić Zaimović sa Odsjeka za komparativnu književnost i bibliotekarstvo Filozofskog fakulteta u Sarajevu i dr.sc.Beba E. Rašidović, bibliotečka savjetnica.

Knjiga je izašla u vlastitom izdanju autorica.

Iz recenzija

Prateći u monografiji predstavljeno stanje biblioteka i bibliotekarstva
na području Visokog danas, uočava se da je ova knjiga svojevrsni dijahronijsko-sinhronijski presjek razvoja biblioteka i bibliotekarstva u Visokom, ali i šire, od prošlosti do danas, prevazilazeći prvobitnu namjenu isključivo usmjerenosti na jednu instituciju, pa je u jednoj dimenziji i prikaz razvoja bosanskohercegovačkog bibliotekarstva u njegovim usponima i padovima, od kojeg je javna biblioteka u Visokom jedan od najboljih i najprepoznatljivijih izdanaka.
                                                                                       prof. dr. Lejla Kodrić Zaimović

Sve činjenice autorice potkrepljuju navođenjem relevantnih izvora
uz prezentaciju dokumenata i fotografija koji tekst čine živim i vjerodostojnim.
Uz dokumente i fotografije lijepo su ukomponirane i izjave znamenitih ljudi
o bibliotekama s kojim započinje svako novo poglavlje što daje jedan
romantični štih hronologiji koja se dalje plete.

Predstavljanje odjeljenja današnje JU Gradska biblioteka Visoko može
poslužiti kao svojevrsni priručnik i uputstvo za sve kategorije korisnika biblioteke, kao vrsta osobne karte institucije, a istovremeno i kao izvor informacija za one koji budu pisali neke buduće tekstove o Visokom, bibliotekarstvu i bibliotekama.

dr. sc. Beba E. Rašidović, bibliotečka savjetnica


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE