Lokalne TemeIstražili smo: Šta škole u Visokom nude budućim srednjoškolcima i koja su...

Istražili smo: Šta škole u Visokom nude budućim srednjoškolcima i koja su zanimanja najtraženija na tržištu

Sve je bliže vrijeme upisa u srednje škole, a na učenicima je teška odluka, koju školu odabrati?

Vjerujemo da većina učenika ima ljubav prema nekom zanimanju, no da li su maturatni upoznati sa trendom ponude i potražnje radne snage na tržištu rada u Zeničko-dobojskom kantonu?

Razgovarali smo sa direktorom Gimnazije “Visoko” Samirom Puriševićem i direktoricom MSŠ “Hazim Šabanović” Sanelom Slijepčević o tome šta njihove škole nude, te kakva su interesovanja učenika bila proteklih godina.

Samir Purišević, direktor Gimnazije “Visoko”

“U prvom i drugom razredu gimnazije učenici izučavaju zajedničke osnove. Na kraju drugog razreda se opredjeljuju za određena izborna područja. Zavisno od afiniteta i postignutog uspjeha, učenici se raspoređuju u jedno od šest izbornih područja: jezičko, društveno, prirodno, matematičko-informatičko, informaciono-komunikaciono i pedagoško izborno područje. Kao i prošle godine, gimnazija planira upisati 4 odjeljenja prvog razreda po 22 učenika, što je u konačnici 88 učenika. Što se tiče izbornih područja u III razredu, trenutno je 70 učenika raspoređenih u 5 izbornih područja. Svi smjerovi su interesantni na svoj način i za gotovo sve smo prilično opremljeni. Ipak u posljednje vrijeme, malo više zanimanja učenici pokazuju za Informaciono-komunikaciono (IK) područje i za prirodno.” – rekao je Samir Purišević direktor Gimnazije “Visoko” za Visoko.co.ba.

U MSŠ ‘Hazim Šabanović’ učenici stiču osam različitih zvanja u toku četverogodišnjeg školovanja i sedam zanimanja u toku trogodišnjeg školovanja.

“Škola planira broj odjeljenja u zavisnosti od broja učenika koji završavaju osnovnu školu. Ove godine kroz saradnju sa osnovnim školama smo došli do podataka da je znatno manji broj učenika u odnosu na prethodne godine. S tim u vezi škola je morala planirani broj odjeljenja uskladiti broju zainteresovanih učenika vodeći računa da se pojedine struke ne ugase, a da bude usklađeno sa potrebama tržišta rada. Tako da je vrlo teško reći kakav će biti ishod upisa i iznijeti tačne brojke.” – rekla je Sanela Slijepčević direktorica MSŠ “Hazim Šabanović” za Visoko.co.ba

Sanela Slijepčević, direktorica MSŠ Hazim Šabanović

“Uočljivo je da je posljednjih godina sve manja zainteresovanost za stručna zanimanja, tj. trogodišnje školovanje. Najveća zainteresovanost je za zvanja koja se stiču kroz četverogodišnje školovanje, ali opet sve zavisi od stanja u društvu i na tržištu rada.” – istaknula je direktorica Slijepčević za kraj našeg razgovora.

Konaktirali smo JU Službu za zapošljavanje ZDK gdje smo dobili podatke iz mjeseca aprila 2021. godine.

Na evidenciji Službe najbrojnija zanimanja u VSS: pravnici, ekonomisti, mašinski inženjeri, prof.engleskog jezika, prof.bosanskog jezika…

U VŠS najbrojnija zanimanja su: ekonomisti, pravnici, učitelji predškolske djece, mašinski inžinjeri, građevinski inžinjeri…

U SSS najviše ima: ekonomski tehničari, maturanti gimnazije, mašinski tehničari, medicinske sestre tehničari, tekstilni tehničari…

U KV zanimanju najviše ima: prodavača, frizera, bravara, kuhara, automehaničara…

Najtraženija zanimanja u VSS su: ekonomisti, pravnici, mašinski inžinjeri, učitelji predškolske djece, građevinski inžinjeri…

U SSS-u: medicinski tehničari, ekonomski tehničari, maturanti gimnazije, mašinski tehničari, eletroenergetski tehničari…

U KV-u: zavarivači, automehaničari, frizeri, bravari, prodavači…

Zanimanja koja se manje zadržavaju na evidenciji Službe u VSS su: doktori medicine, diplomirani farmaceuti, inžinjeri elektrotehnike, građevinski inžinjeri, zanimanja vezana za IT sektor…

“Obrazovni sistem igra veoma važnu ulogu u rješavanju nekih od problema. Kroz saradnju sa poslodavcima, u dijelu koji se odnosi na praktičnu nastavu i izradu nastavnih planova i programa, moguće ih je unaprijediti, s obzirom na zahtjeve za dodatnim znanjima i vještinama koje poslodavci očekuju od radne snage te imajući u vidu tehnološki razvoj.”- poručili su za naš portal iz JU Službe za zapošljavanje ZDK.

 

Visoko.co.ba/Ajla Čaušević


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE