Vlada FBiH naredila je Poreznoj upravi Federacije Bosne i Hercegovine da do polovine novembra obustavi naplatu javnih dugova od dužnika s većinskim udjelom državnog kapitala, odnosno čiji su osnivači Vlada FBiH i vlade kantona, piše Patria.
Porezna uprava FBiH nekoliko dana ranije bila je krenula u naplatu barem jednog dijela tih dugovanja, abili su blokirani i računi nekim rudnicima, bolnicama. Dug javnih kompanija u FBiH do danas je narastao na više od 2 milijarde KM! I to je alarmantno!
Najveći dužnici su Željeznice FBiH (oko 200 miliona KM duga), GRAS Sarajevo (116 miliona), Rudnici Kreka Tuzla (110 miliona), Sveučilišna klinika Mostar (55 miliona), Agrokomerc iz Velike Kladuše (40 miliona KM)…
Šerif Isović, direktor Porezne uprave Federacije BiH objašnjava u intervjuu za novinsku agenciju Patria kako Porezna uprava nije imala namjeru blokirati račune kompanijama koje Upravi duguju milione KM.
On kaže, da se pokušalo predstaviti u javnosti da Porezna uprava želi blokirati rad kompanija i na taj način pokušavale su se mobilizirati snage protiv Uprave.
Cilj je, ističe Isović, bio zaustaviti dalje zaduživanje ovih kompanija ali i postepeno smanjivanje njihovog duga. A prostora za takvo nešto je bilo.
– Svi subjekti (kompanije sa dugom) kojima je izdato ovakvo rješenje mogli su da rade i da, uz saglasnost Porezne uprave, plaćaju sve svoje obaveze koje se odnose na njihovu djelatnost, bilo da obaveze plaćaju radi sticanja prihoda ili radi izvršavanja svoje društvene funkcije – kaže Isović za Patriju.
– Ovim subjektima nije bila dozvoljena isplata plaća i naknada koje podliježu plaćanju poreza i doprinosa, bez istovremene uplate ovih obaveza. Kompanijama nije bilo dozvoljeno ni plaćanje obaveza koje nisu u funkciji sticanja prihoda ili obavljanja društvene funkcije. Dakle, nije bilo dozvoljeno oročavanje sredstava, kupovina dionica, nije bila dozvoljena kupovina udjela i drugih finansijskih sredstava, isplate dobiti, sponzorstva, reklama, zabranili smo trošenje na reprezentacije i slično.
Znači, svaki subjekt kojem je izdato ovo rješenje mogao je apsolutno, uz saglasnost Porezne uprave plaćati sve obaveze koje su potrebne za obavljanje njihove društvene funkcije ili sticanja prihoda – objašnjava Isović.
Prvi čovjek Porezne uprave FBiH kaže da je dug javnih subjekata u FBiH nastajao zadnjih 15 godina i sasvim je jasno da ovi subjekti postojeći dug neće moći platiti u nekom kraćem roku i po postojećim zakonskim rješenjima. Za smanjivanje duga treba osmisliti strategiju i izmijeniti zakone.
– Aktivnosti u rješavanju ovog duga treba grupisati u tri osnovna cilja i to: rješavanje postojećeg duga, sprečavanje nastajanja novog duga te racionalizacija poslovanja ovih dužnika – kaže Isović.
A to, definitivno, objašnjava, neće biti moguće bez donošenja novih zakonskih rješenja.
– Jedini način da se riješi postojeći dug jeste da se donese zakon kojim bi se uredilo pitanje njegovog plaćanja. U protivnom, alternativa ovom stavu bila bi „ništa ne raditi i gurati dug pod tepih“ ili strogo primijeniti postojeća zakonska rješenja i pokrenuti stečajne ili likvidacione postupke. Ali, ukoliko bi to uradili ukupan društveni učinak bio bi značajno manji, jer se iz stečaja povjerioci naplate uglavnom do 20 posto.
Dalje, treba propisati i mjere za sprečavanje rasta i nastajanja novog duga u budućnosti. Upravo, rješenje Porezne uprave o ograničenju prava raspolaganja sredstvima na računima dužnika bila je jedna od mjera da se dug ne povećava, da ne raste, a da samo ostatak sredstva nakon podmirenja neophodnih obaveza za poslovanje bude usmjeren na plaćanje ranijeg duga…
Također, mjere za regulisanje duga treba neizbježno pratiti reforma poslovanja dužnika, odnosno njihovo racionalnije i efikasnije poslovanje, jer ukoliko se bilo kakve mjere za ove subjekte kreiraju, one neće imati značajnog efekta ukoliko se poslovanje i upravljanje ovim subjektima ne bude promijenilo.
Potvrda ove konstatacije je i činjenica da dosadašnji zakoni koji su u primjeni nisu imali značajnijeg rezultata. Naprotiv, dug nekih od ovih subjekta se samo povećao – kaže Isović.
Na pitanje da li su tačni medijski natpisi da su neki dijelovi FBiH do sada bili izvan dosega Porezne uprave FBiH, konkretno dijelovi zapadne Hercegovine, Isović kaže da porezni inspektori svakog dužnika tretiraju podjednako. Upravi nedostaje više od 550 radnika, 210 inspektora koliko ih je trenutno zaposleno u Upravi je nedovoljan broj. Često su preumorni od obima posla koji im se nameće.
– Porezna uprava nastoji imati isti odnos prema svim poreznim obveznicima, bez obzira koju djelatnost obavljaju i na kom području Federacije BiH rade – kaže Isović.
– Međutim porezni inspektori ne mogu u istom trenutku biti na svim područjima i kod svih poreznih obveznika. Također, i u inspekcijskom nadzoru imamo određene strategijske ciljeve. U Poreznoj upravi je u toku analiza uplate javnih prihoda po općinama koja uključuje podatke rezultata popisa i koja će pokazati poreznu opterećenost obveznika po općinama tako da će se i na osnovu rezultata ove analize raditi strategija inspekcijskog nadzora i rada Uprave – objašnjava Isović.
Ukoliko bi u FBiH besprijekorno radila Porezna uprava i bila uspostavljena adekvatna pravna regulativa, potrebe za kreditima MMF-a u FBiH, poručuje Isović, bile bi mnogo manje.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.