Lokalne TemeIntervju | Midhat ef. Čakalović, glavni imam MIZ Visoko: Bajram nam dolazi...

Intervju | Midhat ef. Čakalović, glavni imam MIZ Visoko: Bajram nam dolazi kao praznik radosti, važno je praksom potvrditi svoja uvjerenja

“Uz čestitku BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN, želja mi je da ovaj ramazan bude kabul kod Allaha i da se mi i naše stanje promijeni na bolje. Zato je važno praksom potvrditi svoje uvjerenje, a moliti Allaha da nam kabul učini i nadu poveća”, bajramska je poruka Midhat ef. Čakalovića, glavnog imama Medžlisa Islamske zajednice Visoko.

Muslimani širom svijeta danas obilježavaju Ramazanski bajram, jedan od dva najveća blagdana, koji traje tri dana. Ramazanski bajram je ukras, dan radosti i veselja koji dolazi nakon mjeseca posta.

U intervjuu za portal Visoko.co.ba, Midhat efendija Čakalović, govorio je o ramazanu, o njegovim porukama, te o Danu šehida koji se obilježava drugi dan Ramazanskog bajrama.

Iza muslimana je mjesec ramazan u kojem se pripadnici ove vjere tjelesno i duhovno preispituju i poklanjaju više pažnje onome što nalaže Sveta knjiga Kur’an. Tokom cijelog ovog mubarek mjeseca bili ste u kontaktu sa vjernicima. Kažite nam kako su ga oni doživjeli?

Ef. Čakalović: Post je ibadet u ime Allaha i na osnovu onoga što sam u svakodnevnom kontaktu tokom proteklog ramazana bio u prilici i vidjeti večina onih koji su ga prakticirali su duboko svjesni toga.

Nažalost čovjek je biće sklono zaboravu i griješenju i događa se da posrne.

Zato se ramazan svake godine vrača i pruža šansu da se čovjek popravi da napreduje.

Cilj i jeste zaslužiti Božju milost pa biti od onih kojima će onda Allah oprostiti i upisati ih u skupinu spašenih, koje će nagraditi Dženetom. Tome i jeste svrha ramazana koji ima svoje trećine: milosti, oprosta i zaštite od džehenemski vatre.

Zato se vjernik i raduje njegovom dolasku i ibadetima u njemu. Zato tijelo malo klone i oslabi a duh ojača i očvrsne.

Teško je opisati svoje stanje jer svako ponaosob ima svoj doživljaj i osjećaj. Bez obzira na jasne propise o postu svaki trenutak u ramazanu je drugačiji i svako ga ima indivindualno drugačijim.

Da li ste u tim kontaktima s džematlijama stekli utisak da su ljudi shvatili pravo značenje mjeseca ramazana, koji nije samo odricanje od jela i pića i nekih drugih tjelesnih zadovoljstava, nego je možda više neko duhovno pročišćenje nas samih, potreba da budemo bolji, da ispravimo neke svoje loše navike, da uspostavimo neka prijateljstva i pokidane veze sa našim najbližima?

Ef. Čakalović: Postiti nije gladovati. To mora biti stanje duha i odricanja kako od tjelesnih potreba i navika tako i duboko svjesno stanje samokontrole i istinskog odricanja loših navika i postupaka.

Mora se težiti dobru u stanju posta i u tom stanju i raspoloženju dočekivati vrijeme iftara.

Zato vjernici i nastoje u stanju dok poste najčešće provoditi u učenje ili pomnom praćenju učenja Kur'ana. Na taj način nastoje biti duboko svjesni posebnosti vremena koje ima svoje posebnosti i veličinu.

U kakvom ambijentu i ozračju visočki džemati dočekuju Ramazanski bajram?

Ef. Čakalović: Nadam se da je kod većine postača stanje morala, duhovne čistote i jačanja vlastitog karaktera značajno poboljšano i da nije samo formalno mjesec ramazan završen, a da se stanje u tom pogledu nije promijenilo.

Životinje mogu gladovati ali ne i postiti.

Samo čovjek to može činiti i u tom stanju duboko svjestan i pod kontrolom vlastitog ega može veličati svoga Stvoritelja i njegove Moći i Veličine. Samo tako može tražiti oprost i nagradu da ga primi u skupinu Spašenih. Milost Allahova je beskonačna, a nagrada veličanstvena

Drugi dan Ramazanskog bajrama obilježava se kao Dan šehida. Kakve aktivnosti MIZ Visoko ima za Dan šehida? Koliko je važno obilježavati ovaj dan i prisjećati se najboljih sinova ove zemlje, koji su dali živote braneći domovinu?

Ef. Čakalović: Puni nade ali i radosti što smo u mogućnosti podijeliti radost s drugima koji se također raduju Bajramu na području Medžlisa Visoko tradicionalno veliki broj vjernika dolazi na bajram-namaz.

Nakon klanjanja bajram-namaza, vjernici obilaze mezarluke svojih predaka, a već drugog dana tradicionalno obilaze i kaburove bosanskih šehida koji su ono što im je bilo najsvetije dali kako bi njihovi sunarodnjaci i potomci u slobodi i pravdi mogli ispoljavati svoju vjeru i osjećanja kako je Bog i ostavio da svako ima pravo na svoj način poštovati Ga i vjerovati.

Teško je tu harmoniju i ideale uspostaviti ali se vrijedi za njih boriti.

Otuda i jeste značaj drugog dana Bajrama – od zaborava sačuvati sjećanje šehida.

Kao i ranijih godina tako je i ove godine sačinjen protokol na nivou Medžlisa, a u dogovoru s porodicama šehida i Medžlisa Gračanica.

Dogovor je da se po džematima obiđu sva šehidska mezarja uz prethodno okupljanje na centralnom spomen obilježju.

Nakon povratka sa šehitluka u svim džamijama će biti proučeni tevhidi i hatma-dove kako bi se i na taj način iskazao dug koji se ne smije zaboraviti.

Za kraj koju biste čestitku i poruku uputili svim muslimanima u Visokom?

Ef. Čakalović: Uz čestitku BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN, želja mi je da ovaj ramazan bude kabul kod Allaha i da se mi i naše stanje promijeni na bolje. Zato je važno praksom potvrditi svoje uvjerenje, a moliti Allaha da nam kabul učini i nadu poveća.

Naim Kavazić / Visoko.co.ba

 


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE