Američka savezna država Indiana tužila je društvenu mrežu TikTok.
Tužitelj Todd Rokita tvrdi da je matična kompanija TikToka pod nazivom ByteDance prekršila zakone Indiane koji se odnose na zaštitu potrošača. U srijedu su pokrenute dvije tužbe, u prvoj se tvrdi da aplikacija izlaže mlade osobe neprikladnom sadržaju, a u drugoj je navedeno da TikTok ne otkriva potencijal kineske vlade da pristupi osjetljivim podacima korisnika.
“TikTok je vuk u janjećoj koži. Dok god se TikToku dopušta da obmanjuje i zavodi korisnike u Indiani o rizicima za njihove podatke, ti korisnici i njihova privatnost su lagan plijen”, stoji u sudskim dokumentima.
U tužbi se navodi da algoritam aplikacije promoviše razne neprikladne sadržaje koji “prikazuju alkohol, duhan, droge, seksualni sadržaj, golotinju i sugestivne teme te intenzivnu vulgarnost”.
Također, navedeno je da TikTok obmanjuje mlade korisnike Appleove i Googleove prodavnice aplikacija.
Indiana traži zabranu prakse TikToka i kaznu za kompaniju zbog “nepoštenog i obmanjujućeg ponašanja”.
Ove tužbe su uslijedile nakon što su američke države Teksas, Južna Dakota i Južna Karolina uvele zakon koji zabranjuje korištenje TikToka na uređajima državne vlade.
Prošlog mjeseca je šef FBI-ja kazao da TikTok predstavlja rizik po nacionalnu sigurnost. Direktor Chris Wray je kazao da kineski zakon obavezuje kompanije da rade ono što vlada želi kada je riječ o dijeljenju informacija, kao i da moraju biti alat kineske vlade.
Administracija američkog predsjednika Joea Bidena pregovara sa zvaničnicima Twittera već mjesecima u cilju postizanja dogovora o nacionalnoj sigurnosti, kako bi se zaštitili podaci stotina miliona korisnika TikToka u SAD-u.
TikTok se suočava s tužbama i u Belikoj Britaniji.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.