Na posljednjoj sjednici privremeni Upravni odbor KCUS-a ponovo je uputio Urgenciju Vladi Federacije da se što prije izjasni i ponudi rješenje u vezi s imenovanjem generalnog direktora ove zdravstvene ustanove. Saga se nastavlja, a prema svemu sudeći, izvjesne su i krivične prijave.
„Trenutno su Upravnom odboru svezane ruke i Upravni odbor, tačnije, njegovi članovi ne žele nikakvu odgovornost, zato su jednoglasni. Dovoljno su se igrali s nama“, poručio je Jasmin Šutković, član Upravnog odbora KCUS-a.
Odgovornost niko ne želi, posebno ne krivičnu. Mada, čini se, kakav god potez da bude kad je u pitanju imenovanje generalnog direktora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu – neko će završiti s tužbom. Federalna vlada, ministar Nediljko Rimac (HDZBiH) ili Upravni odbor KCUS-a? Zavisi od toga ko prvi povuče potez. Od samog početka konkursne procedure slučaj je, čini se, bio osuđen na propast. Jer gdje god politika uplete svoje prste, kriteriji prelazi iz sposobnog u podobni. Tri puta je Upravni odbor tražio saglasnost od Rimca da imenuju Ismeta Gavrankapetanovića i svaki put je odbijen.
„A kad smo kasnije tražili izjašnjenje Federalnog ministarstva, dobili smo informaciju da je on na jednoj od sjednica rekao da je sve uredu i da fali jedan dokument. Mi smo taj dokument poslali i promijenili smo sve što je tražio i opet nam nije dao saglasnost. Znači da nas je slagao“, zaključuje Šutković.
Jedna sjednica Vlade Federacije iz marta ove godine, čini se, bila je ključna. Jer upravo bi ona dala odgovor na pitanje koje već godinu dana niko konkretno ne može da ponudi. Ko koči proces imenovanja direktora KCUS-a i šta je interes? Njen stenogram nije dostupan, pa sve ostaje samo na tvrdnjama. Članovi Upravnog odbora navode da je ministar Nediljko Rimac na toj sjednici potvrdio ispravnost dokumentacije Gavrankapetanovića, ali su članovi Vlade i premijer svjesno zataškali te informacije. Od Vlade danas nismo dobili odgovor, a ovo je dio saopštenja sa spomenute sjednice:
„… zaključkom konstatuje da je Privremeni Upravni odbor Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu napravio proceduralnu grešku, te je umjesto traženja prethodne saglasnosti zatražio naknadnu saglasnost.“
Putem šutnje ide i ministar Rimac, pa ni on danas nije odgovarao na pozive. U prethodnim obraćanjima razlog za uskraćenu saglasnost bio je, kako kaže, nedostatak dogovora i da se malo ‘stalo na loptu’ – moglo je sve drugačije. Možda bi i moglo drugačije da ima podršku Vlade. A oni ga ne pitaju ništa, a kad sam predloži, oni ne podrže. Mada bez njega ne mogu, jer HDZBiH s Trojkom čini većinu. Ipak, svjestan je činjenice da ga oni neće sačuvati od eventualnih krivičnih posljedica – naprotiv.
„Imam problem što to nije po zakonu i proceduri i bio bih najsretniji da nije ispalo kako jeste, ali moram čuvati sebe. Dobio sam i prijetnje o tri krivične prijave ako dam suglasnost“, izjavio je Rimac.
Ko je sve oštrio olovke i pisao krivične prijave, ili bar njima prijetio, Rimac nije odavao, ali nije ni morao, jer su se sami najavili. Prvi Elmedin Konaković, predsjednik Naroda i pravde, zbog zloupotrebe položaja i nesavjesnog rada u službi. Zatim i advokat Ismeta Gavrankapetanovića Avdo Salihbegović. Ukoliko na mjesto generalnog direktora bude imenovan drugorangirani Alen Pilav, dok se paralelno pokušavala osporiti dokumentacija Gavrankapetanovića, pošteđenih neće biti.
„Ukoliko se ispostavi da je Vlada znala od marta da s dokumentacijom profesora Ismeta Gavrankapetanovića nije nikakav problem, onda ulazimo u zonu krivične odgovornosti u kojoj nećemo poštedjeti nikoga“, poručio je Salihbegović.
“Advokat bi trebao znati, kada izjavi da je na ministra vršen pritisak u ovom procesu, da takva izjava ima ozbiljne posljedice. Smatram da ukoliko se javnim pritiskom, lažnim optužbama i prijetnjama može pokušati ili ne daj Bože doći do imenovanja, bez poštivanja pravnih propisa i ispunjavanja svih uslova, onda nije potreban ni javni konkurs, ni komisija, ni dokazi o ispunjavanju uslova, pa tako ni zakoni”, naveo je Alen Pilav.
Poručuje da je prije svega legalista i koristit će pravne mogućnosti ukoliko izaberu Gavrankapetanovića. Ta bi tužba mogla ići prema Upravnom odboru. Stanje KCUS-a kao i pacijenti koje bi trebao da liječi: metastaza za koju lijek niko ne nabavlja.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.