BiHImaju li migranti pravo na testiranje na koronavirus i kako mogu to...

Imaju li migranti pravo na testiranje na koronavirus i kako mogu to pravo iskoristiti?

U Bosni i Hercegovini su nadležni zbog pandemije koronavirusa propisali naredbe i odluke kojih se svi građani moraju pridržavati. U odlukama se, između ostalog, preporučuje javljanje nadležnim zdravstvenim organima svih onih koji osjete neke simptome koronavirusa da bi bili testirani i izolovani s ciljem smanjenja širenja zaraze. Međutim, upitno je šta je sa migrantima koji nisu smješteni u prihvatne centre, imaju li oni pravo na testiranje i kako ga mogu ostvariti.

Naša tuzlanska ekipa je provjerila kako volonteri i nevladine organizacije postupaju sa migrantima kod kojih primijete simptome.

Migranti koji pristižu na područje Tuzlanskog kantona moraju imati osiguranu ljekarsku pomoć, naročito u vrijeme pandemije koronavirusa, jer u suprotnom mogu predstavljati dodatnu opasnost od širenja zaraze, kažu u Ministarstvu zdravstva Tuzlanskog kantona. S tim u vezi, potpisan je ugovor između UKC-a Tuzla i Danskog vijeća za izbjeglice da bi se migrantima pružila adekvatna zdravstvena njega.

„Onaj broj migranata koji se dosad javio na UKC da bi bili hospitalizirani ili da bi im se pružila adekvatna usluga, bez obzira da li se radi o povredama ili nekoj drugoj vrsti oboljenja, bivali su testirani i pretpostavljam da im DRC to i plaća“, ističe Dajana Čolić, ministrica zdravstva Tuzlanskog kantona.

S obzirom na to da migranti na područje Tuzlanskog kantona dolaze bez ličnih dokumenata i u većini slučajeva ne govore engleski jezik, sami nisu u mogućnosti da se prijave u zdravstvene institucije ukoliko primijete simptome zaraze koronavirusom. Taj dio za njih obavljaju volonteri koji su svakodnevno na terenu.

„ Zaista imamo puno situacija gdje imamo prehlade koje ne možemo mi okarakterisati jesu li COVID ili ne, međutim sve ono što sumnjamo upućujemo prema Danskom vijeću za izbjeglice koje je nosioc svih zdravstvenih aktivnosti u BiH koji imaju direktan kontakt sa UKC – om u Tuzli i drugim zdravstvenim ustanovama“, tvrdi Abdurahman Aljić, vođa mobilnog tima Crvenog križa TK.

Prema izvještaju koje je Dansko vijeće za izbjeglice objavilo u oktobru ove godine, u Bosni i Hercegovini je testirano ukupno 319 migranata i izbjeglica, od kojih je njih 24 dobilo pozitivan nalaz. Kada su u pitanju migranti sa područja Tuzlanskog kantona, zabilježen je jedan slučaj zaraze.

„On je bio smješten u izolatorij u UKC – u dok se nije oporavio. Također, svi njegovi kontakti su upraćeni, provjereni su i oni, date su im preporuke o samoj izolaciji, a koliko je to sad moguće, konkretno ovi su bili smješteni, imali su registrovan boravak tako da je bilo lakše, ali koliko je to moguće sa ljudima koji žive na cesti, postavlja se kao teško pitanje“, kaže Danijel Vasilj, član Centra za pružanje usluga u zajednici PUŽ Tuzla.

Međutim, dnevni centri koji su funkcionisali na području Tuzle su, odlukom nadležnih institucija, zatvoreni zbog čega se nameće pitanje šta će biti sa migrantima koji dobiju pozitivan test, ne zahtijevaju hospitalizaciju, a trebaju biti izolovani. Gdje da se izoluju kada ionako spavaju pod otvorenim nebom?

visoko.ba/federalna.ba

 


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE