SportNogometHrvatska nakon penala savladala Japan i plasirala se u četvrtfinale

Hrvatska nakon penala savladala Japan i plasirala se u četvrtfinale

Fudbalska reprezentacija Hrvatske slavila je protiv Japana nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca i tako ostvarila plasman u četvrfinale Svjetskog prvenstva koje se igra u Kataru.

Izabranici Zlatka Dalića u ponedjeljak su u meču osmine finala odmjerili snage s Japanom na stadionu Al-Janoub, u katarskom gradu Al-Wakrahu.

Japan je vrlo ofanzivno ušao u utakmicu. Već u trećoj minuti susreta Shogo Taniguchi bio je najviši u skoku, glavom je pokušao iznenaditi golmana „Vatrenih“ Dominika Livakovića, no lopta je otišla pored gola.

Dalje u osmoj minuti u prilici su bili Hrvati, najprije je šutirao Ivan Perišić, odbranio mu je golman Shuichi Gonda, lopta je potom došla do Andreja Kramarića koji nije uspio realizovati šut.

Odbrana Hrvatske na trenutak je zaspala u 12. minuti, Japanci su ubacili s desne strane, uklizao je Yuto Nagatomo ali nije uspio dohvatiti tu loptu. U 26. minuti Joško Gvardiol poslao je sjajan pas preko cijelog terena, Bruno Petković je primio tu loptu, ali se nije najbolje snašao.

U nastavku pritisak Japanaca, koji je u 43. minuti urodio i plodom. Nakon izvedenog kornera s desne strane, lopta je ubačena u kazneni prostor, a najbolje se tamo snašao Daizen Maeda, koji je savladao golmana Livakovića. Sumnjalo se na nedozvoljenu poziciju, no iz VAR sobe su potvrdili vodstvo Japana 1:0.

Hrvatima nije trebalo puno da dođu do poravnanja, a to se desilo već u 55. minuti susreta. Dejan Lovren je centrirao, Ivan Perišić je sjajno glavom loptu poslao mrežu Japana. Perišić bilježi 33. pogodak u dresu reprezentacije i ukupno šesti na svjetskim prvenstvima.

Luka Modrić u svom stilu je u 63. minuti poslao pravi projektil prema golu Japanaca, no na golu je ponovo bio dobro postavljen golman Gonda. Perišić je u nastavku bio u prilici da Hrvatskoj donese i vodstvo, no bio je to šut s velike udaljenosti, neprecizno.

Do kraja regularnog toka utakmice nije bilo promjene rezultata pa je susret nastavljeni u produžecima.

U 105, minuti, na samom kraju prvog produžetka, duboko su uzdahnuli navijači Hrvatske kada je Kaoru Mitoma, nakon što je povukao loptu sa svoje polovine, šutirao sa nekih 30-ak metara, srećom lopta je išla pravo u Livkaovića.

U nastavku produžetka pritisak Japana, nešto konkretniji u napadima, no utakmica je završena bez pobjednika 1:1, igraju se penali.

Golman zagrebačkog Dinama Dominik Livaković bio je sjajan tokom izvođenja penala odbranivši tri od četiri penala (Minamino, Mitoma, Yoshida), strijelci za Hrvatsku u penalima bili su Vlašić, Brozović i Pašalić, a penal je promašio Livaja. Za Japan je iz penala jedino pogodio Asano.