BiHHoće li prvi radni dan u Parlamentu BiH zaista biti radni?

Hoće li prvi radni dan u Parlamentu BiH zaista biti radni?

U državnom Parlamentu u utorak je prvi radni dan nakon praznika. No, da li će za neke opet biti neradni? Takva im je uglavnom bila prethodna godina.

Politički igrokaz, amatersko pozorište, federalni parlament. Samo su neki od pseudonima za državni. Da stvar bude gora, tako su ga nazvali oni koji u njemu rade. Ili bi bar trebalo.

Prva polovina godine prohujala s vihorom. Sjednica bilo, zakona gotovo da nije. Dnevni red uglavnom siromašan, a za građane irelevantan. Ni Evropom, ni pandemijom, ni vakcinama, ni standardom, parlamentarci se nisu bavili. Novcem pokušali. Aliii, budžet daleko. Umjesto toga, blokade. Ovaj put paravan je bio Valentin Inzko. Sada bivši, a tada visoki predstavnik koji je nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH. Inzkov potez i zabrana negiranja genocida nije se svidjela političarima iz RS-a, pa su odlučili ne doći na posao i time paralizovati parlament.

“Ne možemo se praviti da je sve u redu, ne možemo se praviti da Parlament nije blokiran. Blokiran je”, naglasio je Saša Magazinović, šef Kluba SDP-a u Predstavničkom domu BiH.

Mislili su, neće potrajati. Avgust je svakako vrijeme godišnjih odmora.

“Mi ostavljamo prostor razgovoru, dogovoru i nadamo se da ćemo do septembra riješiti situaciju”, poručio je Adil Osmanović, šef Kluba SDA u Predstavničkom domu BiH.

No, septembar bez rješenja. I opet bez predstavnika Srba.

“Da nije Adila Osmanovića ovo bio bio federalni parlament”, rekao je Nikola Lovrinović, šef Kluba HDZBiH u Predstavničkom domu BiH.

Jer u salu, jedinstvena je i vlast i opozicija, neće sve dok se ne poništi tzv. Inzkov zakon.

“Ne dozvoljavamo da budemo diskriminisani i da ovdje opet vlada pravilo da Zakone donose pojedinci na sultanski način”, rekao je Nenad Stevandić, poslanik Ujedinjene Srpske u Predstavničkom domu BiH.

“Čekamo vlast i Dodika i Izetbegovića i Čovića i ostale da nađu izlaz iz ove situacije”, poručio je Mirko Šarović, poslanik SDS-a u Predstavničkom domu BiH.

Izlaza ni na mapi. Pokušao ga je čak naći i Inzkov nasljednik, Christian Schmidt. I to upravo na adresi gdje je zbog njegovog prethodnika sve stalo. Publika, istina, bila mala, ali lista kritika beskonačna. Pored očekivanih na račun bojkota čula se i ona o neradu koji je vladao i prije Inzkove intervencije.

“Nažalost, u Parlamentu nije bilo mnogo konstruktivnog dijaloga tokom ovog mandata. Negativan trend je primjetan još od 2010. Porazno je da budžet nije usvojen prije jula, država je na privremenom finansiranju. Ni Vijeće ministara nije uradilo svoju zadaću, nema angažmana, a broj usvojenih zakona bio je minimalan”, istakao je Schmidt.

Dakle, iako tu tek nekoliko mjeseci, visoki predstavnik je shvatio da je visoka politika u BiH na niskim granama. I nije sve krenulo nizbrdo Inzkovim zakonom, iako je nerad tada kulminirao. I nije samo jedan dom prespavao godinu, već i drugi.

Otvaramo raspravu, ko se javlja za riječ? Niko se ne javlja. Zatvaram raspravu…

Ili su sjednice izgledalo ovako ili su zakoni, udruženim rukama SNSD-a i HDZ-a, padali, pa se nerijetko od opozicije čulo da je Dom naroda groblje dobrih zakona. Odanost i sazviježđe ove dvije stranke pokazalo se i tokom bojkota.

SNSD je povremeno, odnosno po potrebi, sjednicama prisustvovao. Ali samo da zaprijeti i ponovi ultimatume. U konačnici, i da za aktuelnu krizu optuži Bošnjake, u čemu je opet dobio podršku HDZ-a. Jer, prve žulja Inzkov, a druge izborni zakon.

“Očito da bošnjačke političke stranke nisu imale spremnost da sjednu s druga dva naroda i govore o svemu onome što danas pričaju sa strancima”, ocijenila je Dušanka Majkić, delegat SNSD-a u Domu naroda BiH.

“I kad meni neko kaže i pošalje javnu poruku ovih dana: Nećeš ništa dobiti ako ne uradiš to, recite mi je li to traženje potrebe za razgovorom ili je poruka ili ćeš biti dobar ili ćemo ti četvrti put izabrati nekog da sjedi u ime Hrvata”, kazao je Dragan Čović, predsjedavajući Doma naroda BiH.

Fotelje bitnije od obaveza koje funkcije podrazumijevaju. Ništa novo. Novost su jedino bili načini kako izbjeći posao.

“Mi imamo djetinjasto ponašanje, ja ne znam kako da to nazovem. Ljudi gase tastere i prave se da nisu u sali, a sjede u sali”, istakao je Damir Arnaut, poslanik Naše stranke u Predstavničkom domu BiH.

I tako je godina prošla. U novim taktikama, umjesto novim zakonima. Političkim trzavicama, stranačkim previranjima, jeftinim trikovima i masnim platama. Ni ova, iako tek počela, ne obećava mnogo. Tim više što je izborna.

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE