BiHPolitikaHoće li lideri odbiti i pravnu pamet Evrope - Venecijansku komisiju

Hoće li lideri odbiti i pravnu pamet Evrope – Venecijansku komisiju

Umjesto usaglašavanja stavova, lideri stranaka odlučili su zatražiti mišljenje Venecijanske komisije o prijedlozima izmjena izbornog zakonodavstva, posebno s aspekta evropskih standarda, Ustava BiH i Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, pišu Vijesti.ba.

Predsjednik Demokratske fronte (DF) Željko Komšić nije optimista da će do dogovora doći, jer kako za Vijesti.ba kaže, ne postoji nikakav pokušaj, čak ni naznaka, da će HDZ BiH odstupiti od utvrđenog stava, u smislu da sada traži čak i reinterpretaciju, drugačije tumačenje Dejtonskog i Vašingtonskog sporazuma, odnosno ustava FBiH i BiH.

“U Odluci Ustavnog suda po apelaciji Bože Ljubića, predsjednik HDZ-a BiH vidi utvrđenu činjenicu da je etnički koncept nešto što bi trebalo da dominira BiH i to ne samo kada je riječ o izboru Doma naroda FBiH. Čović to pokušava proširiti i na Predsjedništvo BiH, koje se, usput rečeno, ne pominje nigdje u Odluci Ustavnog suda. S druge strane, mi se jednostavno ne možemo kretati van ustavnog okvira koji nam je zadan i Ustavom BiH i Ustavom FBiH. Stoga ne znam i da hoćemo, kao što nećemo, kako Čoviću izaći u susret”, navodi Komšić.

zeljko-komsic

Kada je u pitanju angažovanje Venecijanske komisije, on napominje da ovo tijelo ne donosi nikakve odluke, već da daje mišljenja vodeći se, prevashodno, Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.

“Važno je napomenuti da je Venecijanska komisija već jednom dala mišljenje u vezi sa apelacijom Bože Ljubića. Čak u obrazloženju odluke Ustavnog suda postoje pasusi koji citiraju mišljenje Venecijanske komisije i ono je potpuno suprotno onome što je čak i Ustavni sud zaključio. Kada smo se već dogovorili da tražimo mišljenje Venecijanske komisije, očekujem da će to mišljenje biti na tragu ranijeg njihovog stava, te da neće doći do promjene, jer se drže onoga što je za njih obavezujuće, a to je Evropska konvencija o ljudskim pravima, gdje se štite prava pojedinaca. Očekujem da će mišljenje Venecijanske komisije biti na tom tragu”, naveo je predsjednik DF-a u intervjuu za Vijesti.ba.

predrag-kojovic-ns

Predsjednika Naše stranke Predraga Kojovića začuđuje činjenica da su se stranački lideri odlučili obratiti Venecijanskoj komisiji, koja, kako kaže, predstavlja pravnu pamet Evrope.

“Venecijanska komisija je davno dala svoje mišljenje o problemu Doma naroda FBiH, koji HDZ BiH potencira. Tada je rekla da ne vidi razloga da se Dom naroda FBiH, koji je uspostavljen na principu ravnopravnosti, mijenja i da se počne primjenjivati neki princip proporcionalnosti”, podsjetio je Kojović u razgovoru za Vijesti.ba.

amer-jerlagic-cms

Predsjednik Stranke za BiH Amer Jerlagić vjeruje da će ovo tijelo biti bliže svojim stavovima građanskom konceptu, jer je slične stavove davalo i za slučaj “Pilav” i “Zornić”.

“Ovo što traži HDZ BiH je derogiranje svega što je presuđeno kroz presude Sejdić i Finci,  Ilijas Pilav i Azra Zornić, tako da sam uvjeren da će Venecijanska komisija sa svojim stavovima biti bliža građanskom konceptu”, rekao je Jerlagić za Vijesti.ba.

sadik-ahmetovic

Zastupnik Nezavisnog bloka u državnom Parlamentu Sadik Ahmetović smatra da Venecijanska komisija može biti od pomoći u tumačenju principa, ali da ne postoji politička volja za rješavanjem ovog pitanja.

“Barem polovini od petorice stranačkih lidera odgovara ovakvo stanje jer najbolje funkcionišu u kontrolisanom haosu, iz kojeg izvlače lične i političke benefite”, istakao je Ahmetović za Vijesti.ba.

Predsjednik HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović rekao je za Vijesti.ba da se u načelu može očekivati šta će Venecijanska komisija reći, ali da ne očekuje da će njeno mišljenje primaći stavove političkih lidera o izmjenama Izbornog zakona.

On je istakao kako se nada da će eksperti Venecijanske komisije ući u bit problema i složenost BiH, te da odluke vezane za BiH neće donositi na osnovu iskustava iz drugih i potpuno drugačije uređenih država.

“BiH je jako specifična i složena država i vjerujem da će i Komisija to uvažiti i izaći s nekim sugestivnim mišljenjem u kojem pravcu bi se to trebalo riješiti. Ali, ponavljam, bilo kakvo njeno mišljenje, koje naravno nije obavezujuće, vrlo teško će dovesti do toga da ovih pet ljudi nađu zajednički jezik”, ocijenio je Cvitanović.
ilija-cvitanovic

Nakon što se Venecijanska komisija očituje o prijedlozima izmjena Izbornog zakona BiH, otvoreno pitanje je da li će njeno mišljenje politički lideri prihvatiti i naći rješenja u skladu s njim, pišu Vijesti.ba.

Predsjednik Naše stranke u razgovoru za Vijesti.ba naveo je kako bi volio da su se stranački lider unaprijed usaglasili da će prihvatiti mišljenje Venecijanske komisije.

“Poznavajući aktere sinočnjeg sastanka, moja pretpostavka je da oni podržavaju mišljenje Venecijanske komisije samo onda kada je ono takvo da odgovara njima. Ako im ne odgovara, vjerovatno će ići na diskreditovanje Venecijanske komisije i tvrditi da njena mišljenja nisu obavezujuća”, naglasio je Kojović, te upozorio da bi nipodaštavanje mišljenja ovog tijela predstavljali dokaz arogancije, te nepoznavanja ko su autoriteti u evropskom međunarodnom pravu.

Za Komšića nema dileme – DF će poštovati mišljenje Venecijanske komisije, ma kakvo ono bilo. Vjeruje da će tako postupiti i ostali učesnici pregovora o izmjenama izbornog zakonodavstva BiH.

“Ako odbijete da poštujete mišljenje Venecijanske komisije, znači da sve ono što ona štiti kroz davanje svojih mišljenja, a to su osnovna ljudska prava, nisu vrijednosti za koje se borite kao pojedinac i kao politička struktura. Stoga želim da vjerujem da će se mišljenje ispoštovati”, istakao je Komšić u intervjuu za Vijesti.ba.

vijesti.ba/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE