Pripremni radovi na izgradnji Bloka 7 Termoelektrane Tuzla počeli su još u novembru prošle godine. Riječ je o najvećoj poslijeratnoj investiciji u našoj zemlji koja će osigurati energetsku nezavisnost u narednih 50 godina. No, nastavak radova bi mogao usporiti koronavirus.
Izvođači pripremnih radova, čija je vrijednost oko 19 miliona maraka, jesu kompanije iz Bosne i Hercegovine i ti radovi bi trebali trajati jednu godinu. Budući da se sve izvodi u okvirima dinamičkog plana, u Elektroprivredi BiH su uvjereni da će taj dio radova biti završen u roku. Ulazak kineskih partnera planiran je korak po korak, tako da se prvi ulazak njihovih kompanija na radilište očekivao već u martu ove godine.
“Ova dešavanja s koronavirusom i epidemijom kojoj svjedočimo ovih dana vjerovatno će malo utjecati na tu dinamiku. Koliko – u ovom momentu ne možemo procijeniti, morat ćemo pratiti globalna dešavanja”, kazao je Senad Salkić, izvršni direktor za kapitalne investicije Elektroprivrede BiH.
U momentu kada se kineski partneri najranije budu mogli pojaviti i kada se budu stekli uslovi za to, u odnosu na novonastale okolnosti, to će se i desiti. Inače, vrijednost ukupnog projekta izgradnje Bloka 7 je 1,8 milijardi maraka. Izgradnja ovog bloka podrazumijeva gašenje Blokova 3, 4 i 5, a krajnji rezultat je smanjenje zagađenja uz ispunjavanje svih evropskih standarda.
“Gradilište Bloka 7 je možda trenutno najveće gradilište na području Tuzlanskog kantona. I ovi vremenski uslovi – u kojima nema snijega, nema padavina, nema neke velike zime – zaista nam idu na ruku i možda ćemo čak neke stvari prije dinamičkih rokova uspjeti da završimo”, navodi Salkić
O značaju Termoelektrane Tuzla i izgradnji Bloka 7 suvišno je i govoriti.
“Čak i u onom ružnom ratnom periodu od 1992. do 1995. Termoelektrana Tuzla je radila i u tom periodu je bila izvor svjetla i topline”, podsjeća Izet Džananović, direktor Termoelektrane Tuzla.
Planirano je da izgradnja Bloka 7 bude završena u narednih pet godina. Blok 7 će biti savremen i moderan blok koji će, uz proizvodnju električne energije, zadovoljavati sve ekološke norme u skladu s domaćim zakonodavstvom, ali i evropskim direktivama.
Visoko.co.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.