Oni su se nalazili u brodu koji vozi turiste da posmatraju izlivanje lave u okean iz vulkana Kilauea koji je aktivan posljednja dva mjeseca, prenosi AP.
U američkom Geološkom institutu rekli su da do eksplozija različitog intenziteta dolazi kad god lava čija je temperatura 1.093 stepena uđe u hladniju morsku vodu, a da neke od eksplozija mogu da budu toliko slabe da se jedva vide, prenosi Tanjug.
Međutim, kada su uslovi drugačiji, jače eksplozije uzrokuju topljenje stijena i izbacuju ih visoko u vazduh.
Lava je probila krov čamca i na njemu ostavila rupu.
Jedna djevojka (20) je u teškom stanju i sa prelomom butne kosti prebačena u bolnicu, dok je 22 turista zadobilo opekotine, ogrebotine i povrede.
Vlasnik turističkog broda rekao je da u životu nije vidio tako nešto.
Prema njegovim riječima, turistička grupa je oko 20 minuta posmatrala ulivanje lave u okean i dodao da je približio čamac lavi jer nije video nijednu ozbiljniju eksploziju.
“Najednom je nastala eksplozija, lava je bila svuda”, rekao je on.
Iako su zvaničnici upozorili stanovnike i turiste da se ne približavaju lavi koja ulazi u okean jer to može da stvori oblake kiseline i stakla, nekoliko kompanija organizuje ture razgledanja.
Američka Obalska straža je postavila bezbjednosnu zonu gdje lava ulazi u okean, što podrazumijeva i zabranu prilaska brodovima na manje od 300 metara od tačke gdje lava ulazi u okean.
Vulkan Kilauea proradio je u maju ove godine i od tada je uništio više od 700 kuća na Velikom ostrvu.
vijesti.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.