Sastanak predstavnika Kosova i Srbije u Briselu ispunio je svoj glavni cilj da se spuste tenzije, izjavio je po povratku u Prištinu predsjednik Kosova, Hashim Thaci, a sastanku, koji je sazvala Evropska unija, po prvi put prisustvovali su i predsjednici i premijer Kosova i Srbije i dogovoreno je da se intenziviraju takvi susreti.
Kosovski predsjednik je na konferenciji za novinare ocijenio da je sastanak bio težak zato što je održan nakon posljednjih provokativnih aktivnosti i nacionalističke retorike Srbije i nakon dugog perioda prekida procesa dijaloga.
“Mogu reći da sam zadovoljan što je glavni cilj tog sastanka da se spuste tenzije i izbjegnu nepotrebne provokacije postignut, ali ostaje nam još mnogo da radimo na punoj normalizaciji međudržavnih odnosa. Za nas je bilo jako važno da razgovaramo otvoreno i da tražimo od Srbije da prestane sa djelovanjem, koje za cilj ima destabilizaciju političke i sigurnosne situacije na Kosovu”, kazao je Thaci.
On je istakao da je bilo razumijevanja među stranama da je neophodno da se spuste tenzije i da dijalog nema alternativu.
“Složili smo se i oko spremnosti da se intenziviraju sastanci na visokom političkom nivou i mi, kao predstavnici Kosova smo izrazili našu spremnost da pružimo maksimalni konstruktivni doprinos s tog aspekta”, kazao je Thaci.
Po riječima Thacija, dijalog je ušao u završnu fazu i on se nada da će uz pomoć visoke predstavnice EU-a, Federice Mogherini biti postignut konačan politički sporazum o punoj normalizaciji dobrosusjedskih odnosa i pomirenja između Kosova i Srbije i dva naroda.
“Samo jedan takav sporazum je garanicija mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu garancija procesa evropskih integracija, garancija učlanjenja Kosova u međunarodne organizacije, a posebno učlanjenja obje zemlje u EU, a za Kosovo i u NATO”, kazao je Thaci.
Poručio je da će kosovska strana poštovati obećanje dato tokom sastanka da će se uzdržati od debata koje podstrekuju mržnju, jer je to u interesu mira. Također, naglasio je da Kosovo poziva na mir i ostaje posvećeno procesu dijaloga, te je izrazio nadu da će istu volju iskazati i srbijanska strana.
Dijalog Beograda i Prištine na visokom nivou održan je nakon godinu dana u trenutku povećanih napetosti u odnosima dvije strane, a nakon hapšenja Ramusha Haradinaja u Francuskoj po potjernici Srbije i nakon krize oko voza sa nacionalističkom ikonografijom, koji je Beograd pokušao da pošalje u Sjevernu Mitrovicu, a kosovske vlasti poslale na sjever Kosova specijalne policijske jedinice ROSA-u da ga zaustave.
visoko.ba/federalna.ba