BiHGušenje slobode izražavanja, napadi na neistomišljenike, društveno jednoumlje

Gušenje slobode izražavanja, napadi na neistomišljenike, društveno jednoumlje

U našem društvu učestali su verbalni, a nerijetki su i fizički napadi na osobe koje dovode u pitanje dominantne narative, odnosno na neistomišljenike kad je riječ o određenim društvenim i političkim pojavama. Atmosfera pritisaka dovela nas je do gušenja slobode izražavanja, što je dovelo do pogodnog tla za stvaranje društvenog jednoumlja.

Neistomišljenici su na meti moćnika. Svi oni koji se svojim javnim djelovanjem bore za popravak stanja u društvu i ukazuju na negativne pojave – suočavaju se sa brojnim pritiscima. Novinarka Nataša Miljanović-Zubac iz Trebinja već godinama živi pod prijetnjama zbog istraživanja o prekograničnom kriminalu i trgovine narkoticima – čak joj je i prije dvije godine zapaljen automobil.

“Niz napada, prijetnji i zastrašivajna. Osam zahtjeva za procjenu bezbjednosti. MUP RS-a šuti. Obezbijedili su da mi povremeno nadziru kući u kojoj stanujem. Prepuštena sam sama sebi i mogućnostima da mi neko ugrozi život, kao što se desilo prije 15-ak dana”, govori ona.

Zbog društvenog angažmana i političkih stavova koje zastupa, sa brojnim prijetnjama se susreo i Franjo Šarčević. Kaže, nakon svega prinuđen je da sa porodicom napusti BiH. Također, navodi da treba priznati da je BiH podijeljeno društvo, sa dominantnim nacionalnim narativima.

“Jasno je koje su oficijelne istine i mitovi dominantni u srpskom, bošnjačkom i hrvatskom dijelu. Oni koji žele propitivati te narative – naravno da se nalaze na udaru”, tvrdi Šarčević, urednik portala Prometej.ba.

A baš ti koji su na udaru imaju samo blagu podršku, uglavnom kolega i članova porodica, ali ostaju bez institucionalne podrške, što stvara društvo jednoumlja, gdje su političari glavni generatori takvog stanja, navodi se između ostalog i u istraživanju Banjalučkog centra za ljudska prava.

“Mi moramo mijenjati političu kulturu, obrazovne procese, poštovanje drugačijih mišljenja, a možda je i najpotrebnija to da pravosuđe počne raditi svoj posao”, upozorava Dejan Lučka, direktor Banjalučkog centra za ljudska prava.

Lučka napominje da je zabrinjavajuće što veliki broj prijava protiv osoba koji vrijeđaju i prijete ne bude procesuiran, pa da se tako stvorila klima u kojoj je pluralizam mišljenja nepotreban, a jednoumlje postalo vrlina.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE