SportNogometGruzija pobjedom nad Portugalom do osmine finala, Turska izbacila Češku

Gruzija pobjedom nad Portugalom do osmine finala, Turska izbacila Češku

U utakmicama trećeg i posljednjeg kola grupe “F” Evropskog prvenstva u fudbalu (EURO 2024), koje se igra u Njemačkoj, plasman u osminu finala izborile su selekcije Turske i Gruzije, a ranije je to učinio i Portugal, dok je Češka eliminisana s turnira.

Turska reprezentacije je savladala Češku rezultatom 2:1. Turski tim je poveo u 51. minuti golom Hakana Calhanoglua, Češka je izjednačila u 66. preko Tomasa Souceka, ali su Turci uspjeli upisati pobjedu golom Cenka Tosuna u 94. minuti.

Češka selekcija je od 20. minute igrala sa igračem manje nakon što je Antonin Barak zaradio drugi žuti, odnosno crveni karton.

Reprezentacija Gruzije je priredila pravu senzaciju pobjedom protiv Portugala rezultatom 2:0, a strijelci su bili Khvicha Kvaratskhelia u drugoj minuti i Georges Mikautadze u 57. iz penala.

Večerašnjim utakmicama u grupi “F” okončana je grupna faza na Evropskom prvenstvu.

Portugal je grupnu fazu završio kao lider sa šest bodova, koliko je skupila i Turska, Gruzija sa četiri boda izborila plasman dalje kao trećeplasirani tim, dok je Češka završila takmičenje sa jednim bodom.

Selekcija Portugala će u osmini finala igrati protiv Slovenije, Turska protiv Austrije, a Gruzija se sastaje sa Španijom.