BiHGroblje u Visokom: Tišina koja govori i posljednje utočište nepoznatih heroja rata

Groblje u Visokom: Tišina koja govori i posljednje utočište nepoznatih heroja rata

Skoro tri decenije nakon rata u Bosni i Hercegovini, tišina groblja u Visokom govori glasnije od riječi. U JKP “Gradska groblja” Visoko, na posebnoj parceli, leže posmrtni ostaci više od 460 neidentificiranih osoba – nijemi svjedoci strahota konflikta koji je obilježio devedesete godine prošlog vijeka.

Proces identifikacije žrtava rata u BiH je dugotrajan i složen. Od ukupno 32.000 nestalih osoba, pronađeno je i identificirano preko dvije trećine. Međutim, sudbina preostalih 7.000 nestalih i dalje je nepoznanica koja muči njihove porodice i cjelokupno društvo.

Piše: Naim K. // Visoko.co.ba

Iako su neki posmrtni ostaci ekshumirani još 1995. i 1996. godine, nažalost do sada nije bilo podudaranja s DNK nalazima, pa je donesena odluka da je bolje da se ukopaju nego da stoje u vrećama na stalažama, u frižiderima ili u rashladnim komorama.

Ovi neidentificirani ostaci pronađeni su na stotinama lokacija širom BiH – od jezera Perućac, preko Rogatice, Višegrada, Foče, pa sve do Posavine i Kotor Varoši. Svaki ukop na posebnoj parceli u Visokom obilježen je drvenim nadgrobnim spomenikom bez vjerskih obilježja, s naznačenim područjem pronalaska i serijskim brojem.

JKP “Gradska groblja” Visoko igra ključnu ulogu u ovom mučnom procesu još od ratnih godina. Kroz njihove prostorije prošlo je i vraćeno porodicama čak 10.000 stradalih u ratu.

“Bili smo uključeni u procese ekshumacija, identifikacija i ukopa stradalih tokom ratnih zbivanja,” ističu iz preduzeća. “Treba naglasiti da su ovdje bili i posmrtni ostaci Srebreničana.”

Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP), Institut za nestale osobe (INO) Bosne i Hercegovine i nadležna tužilaštva zajednički su odlučili o ovom humanom pristupu.

Ova priča nije samo o brojevima i procedurama. To je priča o neispunjenim životima, prekinutim vezama i porodicama koje i dalje čekaju odgovore. Svaki neidentificirani ostatak predstavlja nečijeg oca, majku, brata, sestru ili dijete.

Dok Bosna i Hercegovina nastavlja svoj put ka pomirenju i izgradnji budućnosti, ovi tihi spomenici podsjećaju nas na važnost sjećanja, pravde i kontinuirane potrage za istinom. Jer samo suočavanjem s prošlošću možemo graditi temelj za mirniju budućnost.

Piše: Naim K. // Visoko.co.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE