Detalji s federalnog suda u San Franciscu otkrivaju da je Google pristao uništiti podatke za koje se u tužbi navodi da su nezakonito prikupljeni dok su korisnici browsera Chrome koristili Incognito mod.
Cijela grupna tužba se odnosila upravo na to, a navodila je da je Google obmanuo korisnike Chromea o tome kako pretraživač prati njihovu aktivnost u anonimnom načinu rada. Također, navodi se da kompanija nije pravilno obavijestila korisnike o vrstampa podataka koji se prikupljaju, a koji uključuju detalje o posjećenim internet stranicama u Incognito modu.
Google je obećao da će pojasniti sve o podacima koje prikuplja u Incognito modu te da će korisnicima ponuditi opciju da onemoguće cookiese treće strane u ovom modu. Kompanija je navela da već radi na implementaciji ovih promjena te da će blokiranje cookiesa trećih strana učiniti default postavkom u Incognito modu u periodu od najmanje pet narednih godina.
Ova nagodba, kojom je spriječeno suđenje ne uključuje naknadu štete za pojedinačne korisnike, ali omogućava pojedincima da podnose zahtjeve. Na sudu u Kaliforniji je podneseno već 50 zahtjeva, ali će ih biti više.
Glasnogovornik Googlea Jose Castaneda je rekao da predmetni podaci nikad nisu bili povezani s pojedincem niti su korišteni za bilo kakav oblik personalizacije usluga, ali je dodao da će kompanija izbrisati sve što se smatra “starim tehničkim podacima”.
Međutim, u cijelom procesu je otkrivena interna komunikacija između Googleovih zvaničnika daje zanimljivu sliku. Direktorica Googleovog marketinga Lorraine Twohill je upozorila izvršnog direktora Sundara Pichaija još 2019. godine da se Incognito mod ne bi trebao nazivati “privatnim” jer postoji rizik od “pogoršanja poznatih zabluda”.
Preliminarna nagodba je postignuta krajem decembra, a sporazum još uvijek zahtijeva konačno odobrenje sutkinje Yvonne Gonzales Rogers.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.