Tačno godinu dana Visočanke i Visočani žive sa novim koronavirusom, koji je više od godinu dana gotovo paralizirao cijelu planetu i donio potpuno nove navike u naše živote. Broj oboljelih u Bosni i Hercegovini ovih dana premašio je broj od 150.000 građana koji su bili pozitivni na prisustvo koronavirusa, a sve u vezi sa pandemijom u našoj državi počelo je 5. marta 2020. godine kada je registriran prvi slučaj u Banjoj Luci.
Mart u Visokom: Nove navike, novi život uz koronavirus
Iako mnogi Visočani početkom marta 2020. godine nisu bili svjesni opasnosti koja nam prijeti, polako su uvođene brojne mjere i restrikcije koje su nam nagovještavale težak period. Također, bilo je primijetno i izuzetno povećanje kupovine osnovnih životnih namirnica, posebice nakon uvođenja policijskog sata u cijeloj Federaciji BiH. Tada je od 18 sati popodne do 5 sati ujutro bilo zabranjeno kretanje svima, a pusti gradovi svjedočili su neposrednoj opasnosti kojoj smo svi izloženi, nažalost i danas.
(FOTO) Ulice Visokog prazne: Od 18 sati na snagu stupio policijski sat u cijeloj Federaciji BiH
Naš grad bio je miran od vijesti o pojavi koronavirusa sve do pred kraj marta, a u to vrijeme sad već bivša lokalna vlast hvalila se kako smo mi jedan od rijetkih korona-free gradova u BiH. Ipak, u tome ih je demantovao prvi slučaj koronavirusa u Visokom, koji je zabilježen 23. marta. Tada je potvrđeno prisustvo zaraze kod 34-godišnjeg konobara iz Visokog, koji je radio na skupu u IK “Igman” Konjic, što je bio jedan od prvih masovnijih slučajeva širenja koronavirusa u BiH.
Članovi naše redakcije razgovarali su tada sa porodicom prvooboljelog u Visokom, koji su nam istaknuli sve ono kroz šta su prošli u prvim danima od stizanja pozitivnih rezultata.
Na svu sreću, uz odgovornost našeg sugrađanina, virus se nije proširio, te smo naredne vijesti u vezi sa koronavirusom u Visokom dobili 8. aprila, kada je iz Kantonalne bolnice Zenica potvrđeno da je prvozaraženi Visočanin uspješno izliječen.
Već 17. aprila otkriven je i drugi slučaj zaraze koronavirusom u Visokom, a od tada do danas broj oboljelih rastao je, uz neke periode mirovanja virusa. Uz sve te činjenice, broj oboljelih, prema zvaničnim podacima Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, do danas u Visokom iznosi 1.084.
U Visokom otkriven novi slučaj zaraze koronavirusom, test obavljen na KCUS-u
Za sve to vrijeme svjedočili smo brojnim promjenama u našem društvu, od građana koji su se privikavali na sve one mjere i naredbe, do samih struktura vlasti, medicinskog, policijskog i osoblja iz drugih hitnih službi koji su marljivo radili kako bi nas sve zaštitili od širenja ove opasne bolesti.
Borba protiv koronavirusa i neodgovornosti jednako teška
Pripadnici Ministarstva za unutrašnje poslove ZDK-a tada su aktivno radili na kontroliranju građana, posebice onih kod kojih se sumnjalo na prisustvo koronavirusa i koji su tada bili u kućnoj izolaciji. Ipak, nije manjkalo neodgovornosti i kod onih kojima je bilo dozvoljeno da u određeno vrijeme napuštaju svoje domove, pa su tako policijski službenici 26. aprila bili primorani reagirati i “rastjerati” Visočane koji su se okupljali u velikim grupama na gradskom poligonu iza KSC “Mladost”.
Kao i danas, i tada su na prvim linijama odbrane od koronavirusa bili ljekari i članovi COVID timova, koji su se borili da osiguraju sve što je potrebno oboljelim, ali i onima kojima je ljekarska pomoć potrebna. O njima i njihovoj hrabrosti da se izbore sa nečim što je nepoznato cijelom svijetu izvještavali smo 20. aprila 2020. godine.
Poslije gotovo dva mjeseca od pojave koronavirusa u BiH, građani su se već počeli donekle privikavati na novu realnost, pa je tako odlučeno i da policijski sat u FBiH bude ukinut 24. aprila. No, većina Visočana tada je smatrala da je policijski sat prerano ukinut, kao i mnoge druge mjere, te da je potrebno da se povede veća briga o posljedicama takvih odluka koje bi mogle dovesti do nekontroliranog širenja koronavirusa.
Na početku, to ukidanje mjera nije donijelo velike promjene, nego tek mali rast broja oboljelih u Visokom, a vjerovatno glavni razlog za to jeste strah građana koji su se još dugo pridržavali ovih mjera i sugestija kriznih štabova. Ipak, u ljetnim mjesecima počelo je dodatno opuštanje građana, pa je tako u već u julu broj potvrđenih slučajeva u Visokom porastao na 25.
Nažalost, 10. jula zabilježen je i prvi smrtni slučaj od koronavirusa u Visokom, kada je potvrđeno da je od posljedica ovog virusa preminuo pacijent 1949. godište.
Potvrđeno: U Visokom zabilježen prvi smrtni slučaj pacijenta koji je bio pozitivan na koronavirus
Nakon tog slučaja, broj zaraženih u Visokom je počeo rapidno da raste, a zabilježeno je i još nekoliko smrtnih slučajeva, te je već 7. augusta broj zaraženih koronavirusom od početka pandemije iznosio 102.
U Visokom trocifren broj oboljelih od koronavirusa: Ukupno 102 osobe zaražene
Iako su neka predviđanja govorila kako bi situacija sa koronavirusom mogla biti polako okončana do jeseni 2020. godine, vrlo skoro svi građani shvatili su da takvo nešto neće biti moguće. Naprotiv, premda su prvi ljetni mjeseci izgledali dobro, barem prema statističkim pokazateljima, početak jeseni donio je novo pogoršanje situacije.
Tačnije, od početka augusta, do početka septembra broj potvrđenih slučajeva u Visokom se utrostručio, a broj preminulih u našem gradu iznosio je 13.
Zabrinjavajuće brojke: U Visokom od pojave koronavirusa do danas 13 preminulih i skoro 300 zaraženih
Do 500 potvrđenih slučajeva smo stigli početkom novembra, a onda za samo deset dana broj zaraženih je rapidno porastao, te je već 10. novembra broj potvrđenih slučajeva u Visokom iznosio 600.
Nakon toga svakodnevno smo bilježili porast novozaraženih, čime se pokazala ispravnom zabrinutost da nam jesenji i zimski mjeseci donose dodatne probleme. Iako je veliki broj građan bio opušten, uljuljkan prazničnom atmosferom, brojnim spekulacijama na društvenim mrežama, teorijama zavjere i sličnim izvještajima, koronavirus u našem gradu nije mirovao, pa se tako pet dana prije kraja 2020. godine broj oboljelih u Visokom popeo na 800.
Tračak nade građanima dao je početak godine, kada zbog brojnih razloga nije bilježen veliki rast broja oboljelih. Tako je u pojedinim trenucima bilo perioda u kojima gotovo da i nije bilo novih slučajeva, a na kraju januara u Visokom je bilo svega 11 aktivnih slučajeva, bez potvrđenih slučajeva u posljednjih 48 sati.
Uskoro, opuštanje i nepridržavanje donesenih mjera donijelo je nove probleme, pa je tako u posljednjim danima februara zabilježen strahovit rast broja oboljelih, koji nas i danas prati i koji zabrinjava sve nadležne vlasti. Tada je broj slučajeva iznosio 837, a broj preminulih Visočanki i Visočana iznosio je 62.
Početak marta donio nam je i nove zastrašujuće slike gužvi ispred Doma zdravlja Visoko, rast broja oboljelih, ali i preminulih, te brojne zabrinjavajuće informacije zbog kojih su aktivno reagirale sve nadležne instance. Nova gradska vlast u Visokom već 5. marta izdala je upozorenje svim građanima, u kojem su istaknuli kako je epidemiološka situacija u Visokom izrazito loša, te su pozvali sve građane na oprez.
Problemi se nastavljaju…
Od tog trenutka do danas, broj slučajeva zaraze koronavirusom, ali i broj preminulih od posljedica ove zastrašujuće bolesti rastao je rapidno, te tako sa današnjim danom (23. mart 2021. godine) ukupan broj potvrđenih slučajeva u Visokom iznosi 1.084. Preminulo je 100 naših sugrađanki i sugrađana, a trenutno je aktivno 188 slučajeva.
Zvanični podaci pokazuju da je Visoko u cijelom Zeničko-dobojskom kantonu drugo prema broju potvrđenih oboljelih i smrtnih slučajeva od koronavirusa, a na prvom mjestu očekivano je najmnogoljudniji grad ovog kantona – Zenica. Treći na ovoj listi, prema broju zaraženih je Kakanj sa 1.076 potvrđenih slučajeva, a prema broju smrtnih slučajeva treće mjesto zauzima Tešanj, sa 73 potvrđena slučaja.
FOTO+VIDEO / ‘Zaključano’ Visoko: Na snagu stupio novi policijski sat, centar grada pust i prazan
Novi policijski sat, nove mjere kojih se svi moramo pridržavati zbog našeg zdravlja i zdravlja naših najmilijih su nova realnost koju živimo ovih dana. Nedostatak vakcina u našem entitetu, problemi sa kapacitetima, opremom i ljudstvom u medicinskim ustanovama, problemi sa neodgovornim građanima dodatno usložnjavaju i pogoršavaju ovu situaciju. S obzirom na ono čemu smo se svi nadali prethodnih 12 mjeseci, to sigurno nije realnost koju smo iščekivali, a kada i da li možemo da se nadamo povratku starom načinu života koji smo živjeli prije marta 2020. godine, pokazat će nam budućnost.
A kako je sablasno dan uoči godišnjice od pojave koronavirusa u našem gradu izgledalo Visoko pogledajte u nastavku.
Visoko.co.ba/Redakcija
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.