Geni su uzrok autizma u 74 do 98 posto slučajeva, pokazuje istraživanje koje je na 516 identičnih blizanaca proveo “Medical research”.
U autističkom poremećaju “sudjeluju” desetine i stotine gena. Autizam je mnogo učestaliji među jednojajčanim blizancima, koji dijele istu DNK i imaju genetske predispozicije za poremećaj. Autizam nije lako otkriti, jer se radi o cijelom spektru poremećaja, koji jako variraju od osobe do osobe.
Dr. Franceska Hape ističe da istraživanje pokazuje kako geni imaju mnogo veću ulogu u autizmu nego što se ranije mislilo. Naučnici ukazuju da se ono što se u prošlosti nazivalo “teškoćama u učenju” – danas ispravno naziva autizmom. Rezultati pokazuju da je uloga “okolinih faktora” manja, što je važno, jer se ranije vjerovalo da bi, recimo, vakcine, mogle biti uzrok autizma.
Pošto se autizam, uglavnom, prvi put uočava u ranom djetinjstvu između prve i druge godine života, u vrijeme kada se obavljaju razna vakcinisanja, neki roditelji smatrali su da bi to mogao biti uzrok problema. Ovim strahovima posebno je pridonijela studija britanskog doktora Andrew Wakefielda Vakefilda objavljena 1998, koja je ubrzo demantovana.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.