Francuska je druga najpopularnija skijaška destinacija na svijetu nakon Sjedinjenih Država sa skoro 54 miliona skijaša godišnje, ali sve manje snijega predstavlja opasnost po održivost zimskih centara.
Revizorski sud, tijelo za finansijski nadzor, predvidio je da će samo nekoliko centara preživjeti poslije 2050. godine – uglavnom zbog nedostataka povezanih sa proizvodnjom vještačkog snijega.
Suočeni sa toplijim uslovima, skijališta se u velikoj mjeri oslanjaju na vještački snijeg.
Podaci Nacionalne agencije za teritorijalnu koheziju pokazuju da je 39 posto francuskih padina bilo prekriveno vještačkim snijegom tokom sezone 2022.
Proizvodnja snijega ima sopstveni ugljenični otisak, što dovodi do povezanih troškova energije, kao i potencijalnih sukoba oko raspodjele vode. Pravljenje snijega će, takođe, postati teže kako temperature nastavljaju da rastu.
Ekološke nevladine organizacije ukazuju na neodrživost transporta snijega sa jedne lokacije na drugu – u jednom slučaju 70 tona je dopremljeno u skijalište u lancu Voh.
Gijom Dolke sa Instituta za ekonomiju klime rekao je Radio France Internationale /RFI/ da ne postoji magična formula koja bi mogla da posluži kao rješenje za skijališta koja se suočavaju sa egzistencijalnom krizom.
Skijališta u Francuskoj, koja je jedini kandidat za domaćina Zimskih olimpijskih igara 2030. godine, već su finansijski krhka i djelimično zavise od finansiranja od države.
Zabrinutost za životnu sredinu i održavanje zastarjelog modela skijaškog turizma podstakla je izvjesno protivljenje da Francuska bude domaćin Igara.
Dolke je za RFI rekao da bi Olimpijske igre mogle da se koriste kao poluga za tranziciju, ali da bi investicije trebalo da budu usmjerene na stvarno prilagođavanje.
“Ulaganje u mašine za pravljenje snijega bila bi ozbiljna greška”, rekao je on.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Srna
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.