Lokalne Teme(FOTO) Visočanin i Kakanjac čiji kilometri znače život: Esmina i Haruna ni...

(FOTO) Visočanin i Kakanjac čiji kilometri znače život: Esmina i Haruna ni invalidska kolica ne zaustavljaju da se utrkuju sa svojim snovima

Talent je, istaknut će mnogi, najvažnija predispozicija koju trebate imati da biste se bavili određenim sportom, no velika većina će se složiti kako je u sportu ipak najvažnije kakav primjer takav način života daje cijelom svijetu. A priča o Harunu Tahiroviću iz Kaknja i Esminu Brodliji iz Visokog jedan je od najljepših primjera kako se iz sporta mogu roditi divni uspjesi i priče.

Za Visoko.co.ba piše: Aida Alić

Naime, ovi mladići odlučili su dokazati cijelom svijetu da se svako može baviti utrkivanjem i trčanjem, pa makar to bile i osobe u invalidskim kolicima. Upravo zahvaljujući tome ovi prijatelji postali su prava senzacija na utrkama širom Bosne i Hercegovine.  A njihova priča počinje zbog humanosti i želje da pomognu drugima.

“Moja priča sa trčanjem je počela iz moje potrebe za fizičkom aktivnošću, a s ciljem opuštanjem. To me opušta, povezuje sa samim sobom, pruža mogućnost da budem tu za sebe i druge na jedan zdrav i aktivan način. O prodaji kilometara u humanitarne svrhe sam čuo iz medija, a nakon što sam prošle godine dobio priliku da trčim štafetni polumaraton u Prozoru/Rami, na prijedlog prijatelja Eldina i Armina, ušli smo u priču o prodaji kilometara”, ističe Esmin, koji je sa prijateljima prodao kilometre sa ove utrke i zaradio 2.111 KM, kojima su obradovali više od 40 prvačića iz socijalno ugroženih porodica, kojima su kupili udžbenike i školsku opremu.

Ipak, ovaj mladi psiholog rodom iz Buzić Mahale kod Visokog, a koji danas radi u JU “Dom zdravlja” Kakanj nije stao tu, te je vrlo skoro upoznao nove prijatelje koji su mu pomagali u prodaji kilometara za humanitarne svrhe, a uskoro se iz takve aktivnosti rodilo i prijateljstvo sa Harunom.

“Nakon prve utrke na kojoj smo prodavali kilometre, učestvovao sam u akciji Kilometar života za Emira, gdje smo kilometre sa svojih prvih polumaratona prodali za potrebe liječenje dječaka Emira. A nakon nekoliko akcija na Noćnoj utrci 10K u Sarajevu, u junu 2019. godine, učestvovao sam zajedno sa jednim nevjerovatnim, hrabrim i pozitivnim mladićem koji se zove Harun Tahirović, a sredstva smo prikupljali za potrebe nabavke terenskog vozila za GSS Sarajevo”, dodaje Esmin.

Između Haruna i Esmina se rodilo veliko prijateljstvo, ali i vjera da će njih dvojica zajedno preći sve prepreke koje se nađu pred njima, te su tako zajedno nastavili kroz sve utrke.

“Ja vjerujem da sam ostao isti nakon svega što mi se desilo, ali naravno da uvijek svi trebamo imati nove ciljeve i nadopunjavati trenutne, kao i sve u životu. Moja glavna motivacija su porodica i prijatelji, koji su uvijek oko mene i daju mi podršku u svemu što radim i nastojim uraditi. Mladima bih poručio da izađu iz današnjeg sivila i da prestanu raditi ono što rade drugi da bi se uklopili u društvo i da nikada ne odustanu u životu”, kaže Harun za Visoko.co.ba, govoreći o motivaciji i onome što ga tjera da bude bolji svakog dana.

Inače, Harun je usljed nesretnog slučaja doživio tešku povredu vrata i kičmene moždine, zbog čega je primoran koristiti invalidska kolica. Ipak, on nije dozvolio da ga takva životna situacija spriječi da ostvari svoje snove i da se aktivnije počne baviti atletikom. Zbog te želje Harun je, uz pomoć Esmina, stigao do nekoliko respektabilnih utrka, a iza sebe ima već desetine kilometara.

“Moj jedini uzor su moji roditelji, a mislim da bi i mi sami sebi svako ponaosob trebali biti uzori, svojim djelima i postupcima, jer tako se nećemo imati čega stidjeti”, dodaje Harun, pojašnjavajući zašto tolika želja da, kako bi je mnogi vidjeli, jednu otežavajuću životnu okolnost pretvori u svoju prednost.

Harun i Esmin ruše sve prepreke: Ograničenja postoje samo u našoj glavi, a izgovori su naše kočnice

S druge strane, njegov prijatelj Esmin dodaje da su ga, nakon što je upoznao Haruna, naprosto osvojili njegova borbenost, pozitivna energija i ciljevi koji su mnogo veći od samog trčanja.

“Cilj mi je da moje trčanje ima dublji smisao i vidio sam priliku da u paru sa Harunom mogu da potaknem mnoge da uvide kako su ograničenja najviše u našim glavama i da su izgovori naše kočnice koje nam onemogućavaju da koračamo ka našim snovima i život živimo punim plućima. Harun svoju pozitivnu energiju prenosi na mene i sve oko sebe i moje učešće u paru sa njim za mene predstavlja veliku čast”, kaže nam Esmin.

Njihova prva utrka bila je “Wings for life app” u Sarajevu, gdje su već doživjeli pravi test izdržljivosti, a u tome su uspjeli unatoč svim poteškoćama. Upravo zbog tog su odlučili da na utrkama nikada ne prijavljuju da je jedan takmičar u kolicima, te se trude izboriti sa svim preprekama kao primjer da te prepreke zapravo i ne postoje.

“Wings for life app u Sarajevu bila je prilika da se nas dvojica iskušamo i ono što smo postigli je bilo fantastično. Stigli smo do dvanaestog kilometra, po izuzetno nepraktičnoj i lošoj stazi za trku u kolicima, i bez prednjeg točka zadnjih 500 metara. Ipak ono što je bilo i značajnije jeste oduševljenje ostalih učesnika Harunom, njegovom energijom i osmijehom. Tako je počela naša zajednička priča, koja će vjerujem trajati. Mi nikada na prijavama ne naglašavamo da se radi o učesniku u kolicima, jer je Harun na utrkama učesnik kao i svi ostali. Utrke u BiH su novina i nažalost mnoge staze nisu uslovne za učešće osoba u kolicima, neravna podloga, ležeči policajci, tramvajske šine, oštećen asfalt i rupe u asfaltu su nažalost dio tih utrka sa kojim smo se do sada uspješno suočavali”, zaključuje Esmin.

Za kraj istaknuli su veliku zahvalnost svima onima koji su im pomogli u njihovim humanim nastojanjima da prodaju kilometre i zarade novac za one kojima je potreban, kao i na povjerenju koje im je ukazano.

 

*Tekst autorice Aide Alić nastao je u okviru projekta “Omladinski novinari na putu ka profesionalnoj karijeri”, koji zajednički realiziraju Udruženje za socijalni, kulturni i kreativni razvoj “Zora” iz Zenice i redakcija portala Visoko.co.ba.

Projekt je podržan od USAID-ovog Programa za osnaživanje nezavisnih medija (IMEP), a kojeg implementiraju Centar za promociju civilnog društva (CPCD) i Otvorena mreža.

 

Visoko.co.ba/Aida Alić


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE