Voda u rijekama Fojnici i Bosni, koje se susreću u našem gradu, prethodnih dana bila je gotovo nezagađena, što je vjerovatno rezultat smanjenja industrijske djelatnosti, usljed vanredne situacije u našoj zemlji prouzrokovane koronavirusom. Ipak, preko noći, između srijede i četvrtka, došlo je do velikog zagađenja rijeke Fojnice, koje će itekako utjecati i na rijeku Bosnu, te na kompletan ekosistem ove dvije visočke ljepotice.
Riječ je, najvjerovatnije, o istom zagađenju koje je zabilježeno i prošle godine kada je jedna od kompanija koje se nalaze uzvodno uz rijeku Fojnicu ispustila otpadne vode, prilikom čišćenja filtera, o čemu smo pisali i prije godinu dana. Danas su na to ukazali i brojni korisnici društvenih mreža, koji su istaknuli kako su ovo tužni prizori.
U međuvremenu, prošlogodišnji slučaj zagađenja Fojnice, ali i drugih rijeka, prijavljen je resornom ministarstvu i kantonalnim insprektorima Srednjobosanskog kantona, koji su izašli na teren još prošle godine, ali se ništa konkretno nije dogodilo. Mještani naselja Bijelići, u kojem se ova fabrika nalazi, čak su i protestirali prošle godine, ali ni to nije napravilo nikakve promjene. Iako ovog puta ne mora biti eksplicitno riječ o zagađenju koje dolazi iz ove fabrike, simptomatično je da već drugu godinu zaredom rijeka Fojnica nosi nevjerovatne količine zagađenja, koje itekako uništavaju prirodni svijet u više riječnih tokova.
To vjerovatno najbolje bilježe članovi Udruženja za zaštitu rijeka, riječnih slivova i ekstremne sportove Eko-Viking iz Visokog, koji su prethodnih dana bilježili sjajne prizore čistih rijeka, koje su preko noći postale prljave.
“Stvarno je nevjerovatno da rijeka od onakve čistoće kakvu smo, recimo, imali jučer, preko noći dođe u stanje kakvo je sada. Ne bi me čudilo da ova boja i nečistoća dođu do ušća Lašve u Bosnu, kako je bilo prošle godine. Naravno, ovo će zaprljati svu čistoću koju su Bosna i Fojnica imale tokom proteklih dana. Možemo se pozdraviti sa prelijepim fotografijama za pamćenje, a možete samo zamisliti kakav će to utjecaj imati na ribe i ostatak vodenog ekosistema u obje rijeke”, kazala je za Visoko.co.ba Jasmina Ferhatović, predsjednica Eko-Vikinga.
S obzirom na veliko i brzo širenje zagađenja rijeka, ovaj problem vrlo brzo prerasta granice grada Visokog, te postaje i problem cijelog Zeničko-dobojskog kantona.
A u nastavku i sami pogledajte o čemu je riječ kroz fotogaleriju Bojana Krajišnika.
*Ovaj tekst na portalu Visoko.co.ba objavljen je kao dio projekta “Zelena promocija – ekološka svijest kao stub zdrave i čiste životne sredine”, koji provodi redakcija portala Visoko.co.ba, uz podršku i sufinansiranje iz sredstava Fonda za zaštitu okoliša Ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline Zeničko-dobojskog kantona.
Visoko.co.ba/Redakcija
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.