Lokalne TemeSport(FOTO) Na današnji dan 1997. godine Sarajevo na krilima Avdića savladalo visočku...

(FOTO) Na današnji dan 1997. godine Sarajevo na krilima Avdića savladalo visočku Bosnu

Na današnji dan, 18. oktobra 1997. godine, Sarajevo je na Koševu savladalo visočku Bosnu rezultatom 2:1. Deseto kolo Prve lige BiH, donijelo je derbi susret između trećeplasiranog Sarajeva i lidera na tabeli, visočke Bosne. Oba tima su meč dočekala u izvrsnom raspoloženju. Sarajevo je iza sebe imalo tri vezana trijumfa u prvenstvu, s kojima se uključilo u borbu za sami vrh tabele, dok se Bosna u prethodnom kolu vratila na prvo mjesto, sa bodom prednosti u odnosu na drugoplasirani Čelik, odnosno sa dva boda više od bordo tima.

Upravo su ova tri tima, Sarajevo, Bosna i Čelik, tokom cijele polusezone vodila tijesnu bitku za laskavi naslov jesenjeg prvaka. Sarajevo je bilo u sjajnoj formi, a Bosna je na naš najveći stadion stigla predvođena Almedinom Hotom, Memnunom Suljagićem, Nudžeinom Gecom i Elvirom Rahimićem. Sve je to bilo garant dobre fudbalske predstave. Stoga i ne čudi što se na tribinama stadiona Koševo skupilo preko 8.000 gledalaca, koji su tog sunčanog popodneva zaista mogli uživati.

Sarajevo je bolje otvorilo susret i od prve minute se nametnulo kao bolji protivnik, a taj početni pritisak urodio je plodom već u 13. minuti. Najbolji pojedinac meča, Alen Avdić, odlično je prošao po desnoj strani, oslobodio se svog čuvara, a potom uposlio svog kolegu u napadu, Emira Granova, koji neometan plasira loptu u donji desni ugao gola Kenana Bećirovića za veliko slavlje na tribinama. Samo par minuta kasnije, Sarajevo je imalo novu priliku, a ponovo je u glavnoj ulozi bio Granov. Dženan Uščuplić je izveo slobodan udarac i prebacio loptu na drugu stativu, gdje je najviši u skoku Ahmed Hadžispahić, koji glavom spušta loptu do Granova, ali njegov udarac ovog puta uspijeva zaustaviti Bećirović.

Nakon uvodnih dvadesetak minuta, Bosna je zaigrala nešto bolje, ali upravo u tom periodu igre, Sarajevo stiže i do drugog pogotka. Igrao se 25. minut, kada je Uščuplić sa sredine igrališta poslao sjajnu dubinsku loptu prema Avdiću. Vodeći strijelac šampionata je vješto pobjegao odbrani Bosne, izašao sam pred Bečirovića i pogodio za 2:0. Bio je to ukupno sedmi gol za Avdića, u prvih deset kola.

Tu ipak nije bio kraj uzbuđenjima u prvom poluvremenu, jer je jedanaest minuta kasnije i Bosna uspjela stići do gola. Akcija gostiju je krenula od Almedina Hote, koji je nakon driblinga pobjegao svom čuvaru i uposlio Samira Abdurahmanovića, a ovaj bez mnogo oklijevanja proslijedio loptu do Samira Mekića. Bivši fudbaler bordo tima je bio priseban i pogodio za konačan rezultat prvog poluvremena, a kako će se kasnije ispostaviti i utakmice.

Za razliku od prvog poluvremena, koje je u potpunosti pripalo ekipi Sarajeva, u nastavku su gosti bili dosta bolji protivnik. Fudbaleri domaćeg tima, kao da su mislima već bili u meču narednog kola, kada je Sarajevo gostovalo na Grbavici, dok su igrači Bosne na sve načine pokušavali doći do izjednačenja. Prvu sjajnu priliku u drugom dijelu igre imao je Mekić u 57. minuti, kada je snažno šutirao, ali je kapiten Sarajeva, Mirsad Dedić, vrhovima prstiju uspio skrenuti loptu, taman toliko da ona pogodi lijevu stativu njegovog gola. Sarajevo je s druge strane svoje prilike za treći gol imalo preko . Ševala Zahirovića i Hadžispahića, ali je rezultat ostao nepromijenjen. U samom finišu utakmice, okvir gola je još jednom spasio domaći tim, ovog puta nakon udarca Vranića, lopta pogađa u sastav prečke i stative Dedićevog gola.

Sarajevo je tako zasluženo stiglo do četvrte uzastopne pobjede u prvenstvu, te se nakon deset odigranih kola našlo na drugom mjestu na tabeli, sa jednim bodom zaostatka za vodećim Čelikom, te istom tolikom prednošću u odnosu na trećeplasiranu Bosnu.