Nakon obilaska farmi u Visokom, Žepču, Zavidovićima i Maglaju, ministar za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) Vinko Marić posjetio je deset farmera proizvođača mlijeka na području grada Zenice.
– Na licu mjesta, od vlasnika farmi sam saznao da otkupna cijena mlijeka varira, da se bore sa komplikovanom procedurom za podsticaje i da su suočeni sa neizvjesnom budućnošću. Iako se približavamo trećem mjesecu, oni još ne znaju da li će imati podršku za proljetnu sjetvu i koliko će ona iznositi – kaže ministar Marić.
Obećao je da će ministarstvo kojim rukovodi od otkupljivača mlijeka zatražiti detaljne kriterije za otkup mlijeka i pojašnjenje zbog čega se pojedinim proizvođačima mlijeko plaća 80 feninga po litru, a drugima 97 feninga za istu količinu – i to od iste mljekarske industrije.
– Uvjeren sam da možemo otkloniti nedoumice i smanjiti velike razlike u otkupnoj cijeni, a što se kantona tiče – podsticaje možemo samo povećavati. Očekujem da nam se u podršci pridruže i općine – rekao je ministar Marić, najavivši da će u narednom periodu posjetiti farmere i u drugim općinama Zeničko-dobojskog kantona.
Pres služba ZDK / Visoko.co.ba
Komentari
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.