Nakon dojave čitatelja našeg portala, čije je ime poznato redakciji, a koja je stigla na adresu naše redakcije o navodnom rušenju i lomljenu nišana u starom mezarju, na ulazu u Visoko, članovi naše redakcije odlučili su da istraže ovaj slučaj. Budući da je riječ o veoma starom mezarju, u kojem su ukopavanja počela tokom 18. stoljeća, a mezarje je zatvoreno za ukop još 1948. godine, odlučili smo da posjetimo ovaj prostor kako bismo se i sami uvjerili u eventualni problem.
Na terenu smo zatekli radnike Javnog komunalnog preduzeća “Gradska groblja” Visoko, koji su izvodili radove sječe stabala, a koja se nalaze unutar samog mezarja. Želeći da provjerimo navode naših čitalaca pregledali smo kompletan teren i fotografirali nekolicinu ovih nadgrobnih spomenika, koji su u potpunosti izvađeni iz zemlje ili oštećeni, te pomjereni iz prvobitno predviđenog mjesta, što nas je natjeralo na dalju potragu za odgovornim licima u ovom slučaju.
Ibrahim ef. Hadžić: Sječa i pomjeranje nišana dio su projekta uređenja starog mezarja
Tražeći odgovorne za oštećivanje nadgrobnih spomenika u mezarju pozvali smo Službu za prostorno uređenje u Općini Visoko, iz koje su nas uputili na podnosioca zahtjeva za izvođenje radova, odnosno na Medžlis islamske zajednice Visoko, kao vlasnika prostora na kojem se mezarje nalazi. U telefonskom razgovoru sa Ibrahimom ef. Hadžićem, glavnim imamom Medžlisa islamske zajednice Visoko, novinar redakcije Visoko.co.ba je dobio komentar na izvođenje radova u starom visočkom mezarju.
“Medžlis islamske zajednice, u saradnji sa Općinom Visoko i JKP ‘Gradska groblja’ Visoko, u prethodnom periodu kreirao je projekat uređenja starog mezarja, na ulazu u Visoko, kako bi se oslobodio prostor i kako bi se uklonilo nezdravo drveće iz ovog mezarja. Nakon što je projekat napravljen, pristupilo se izvođenju radova, odnosno, prvom dijelu radova, to jeste sječi drveća. Svakako da smo, pri kreiranju projekta, razmišljali i o mogućim pomjeranjima nišana i nadgrobnih spomenika, što je projektom i predviđeno, te vjerovatno prilikom sječe i dolazi do takvih situacija. No, takva pomjeranja nadgrobnih spomenika predviđena su samim projektom, budući da je krajnji cilj nakon čišćenja nezdravog drveća dobijanje zdrave sredine, sa smanjenom vlagom i apsolutno uređenje nišana i nadgrobnih spomenika, ne samo onih koji su pomjereni prilikom izvođenja radova, nego i onih koji su oštećeni i ranije, a veliki je broj takvih.” – kazao je u telefonskom razgovoru za Visoko.co.ba Ibrahim ef. Hadžić, dodavši:
“Naravno da nam nije cilj da proširujemo oštećenja na ovom mezarju, nego da, kao krajnji ishod projekta, imamo uređeno mezarje i obalu rijeke Bosne, a samom sječom nezdravog drveća će se dobiti i na vidljivosti grada i suprotne obale na ulazu u Visoko, te će se smanjiti količina vlage u ovom prostoru.”
Asmir Hodžić: Ovaj projekat je sječa zdravog drveća koja je neispravna i neopravdana, a kojom se oštećuju nadgrobni spomenici
Ipak, nakon što smo dobili izjavu od odgovornih grupacija u projektu sječe stabala u starom visočkom mezarju, pronašli smo i kritičare ovog projekta, koji se nalaze “s druge strane medalje”, a riječ je gospodinu Asmiru Hodžiću, bivšem direktoru JKP “Gradska groblja” Visoko. U svojoj izjavi za Visoko.co.ba Hodžić je oštro kritikovao ovaj projekat, te kazao kako se ovim realno ne postiže nikakav napredak.
“Upoznat sam sa projektom sječe stabala, koji se provodi na lokalitetu starog gradskog mezarja, a koji provode uposlenici JKP ‘Gradska groblja’ Visoko. Kao višegodišnji direktor ovog preduzeća imao sam apsolutan pristup ovom problemu i smatram da je ovaj projekat neispravan iz više razloga, a prvi i najveći je sigurno to što se ovdje ne radi o nezdravom drveću, nego o zdravoj šumi, tačnije o 280 stabala, koje odgovorni žele posjeći. Drugi razlozi su svakako oštećenja na nadgrobnim spomenicima starim nekoliko stotina godina, ali i nepovratna šteta koja će biti načinjena parkovima, kojih je u našem gradu sve manje, a znamo da su to ‘pluća grada’.” – kazao je Hodžić u svojoj izjavi.
Također, u razgovoru sa bivšim direktorom JKP “Gradska groblja” Visoko došli smo i do saznanja da su radovi na ovom projektu bili zaustavljeni nakon njegovog urgiranja, ali su ubrzo nastavljeni, nakon čega je odlučio pozvati i nadležnu kantonalnu inspekciju.
“Prije dvije sedmice, a nakon što sam saznao da se sječa stabala u starom mezarju provodi, urgirao sam kod nadležnih u Općini Visoko, te su radovi bili zaustavljeni desetak dana, ali su odnedavno ponovo nastavljeni. Uvjeren sam da je riječ o neispravnim postupcima, te sam pozvao nadležnu inspekciju iz Kantonalne uprave za šumarstvo ZDK, koja je nadam se izašla na teren i koja će utvrditi neispravnost ovog projekta.” – govorio je Asmir Hodžić za naš portal, dodavši na kraju:
“Sigurno se ne trebamo čuditi da nam sve više mladih obolijeva od plućnih bolesti i da se dešavaju razna respiratorna oboljenja, što je rezultat sječe šuma, ilegalne ili legalne, u Visokom. Moramo zaustaviti takvo činjene štete cijeloj našoj zajednici, inače se ne možemo nadati dobroj budućnosti za našu djecu.”
Nakon svih ovih izjava koje smo dobili od nadležnih i stručnih pojedinaca nama ne preostaje ništa više nego da pratimo dalji razvoj situacije u ovom projektu. U nastavku vam donosimo fotogaleriju sa fotografijama koje su naši reporteri zabilježili u starom mezarju, kako biste i sami svjedočili novonastaloj situaciji na ovom lokalitetu.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.