Fantastični Leon Marchand srušio svjetski rekord

Četvrtog dana Svjetskog prvenstva u plivanju u Singapuru postavljen je i prvi svjetski rekord, a njega je već u polufinalu utrke na 200 metara mješovito postavio sjajni Francuz Leon Marchand (23).

Četverostruki olimpijski pobjednik iz Pariza otprije godinu dana je u Singapuru odlučio nastupiti samo u mješovitim utrkama te je već na 200 metara pokazao kako je odlično pripremljen.

U polufinalu je plivao 1:52.69 minuta i tako za čak 1.31 sekundu popravio dosadašnji svjetski rekord kojega je još od 2011. godine držao Amerikanac Ryan Lochte. Izvrstan rezultat ostvario je i 20-godišnji Tunižanin Ahmed Jaouadi koji je do zlata na 800 metara slobodno stigao s trećim najboljim vremenom svih vremena od 7:36.88 minuta, ali to je ujedno i najbolje vrijeme otplivano u standardnim kupaćim gaćicama jer se brže od ovoga plivalo samo u poliuretanskim odijelima koja su zabranjena prije više od 15 godina.

Srebro i bronzu osvojili su Nijemci Sven Schwarz sa 7:39.96 i Lukas Maertens sa 7:40.19, dok je olimpijski pobjednik iz Tokija otprije četiri godine Amerikanac Bobby Finke ostao četvrti, a aktualni olimpijski pobjednik iz Pariza te branitelj naslova iz Dohe Irac Daniel Wiffen na cilj stigao kao zadnji, osmi.

Mollie O’Callaghan dominantna u 200 metara slobodno

Luca Urlando (23) vratio je primat američkim predstavnicima na 200 metara leptir, on je do svog prvog velikog naslova stigao s osobnim rekordom od 1:51.87 minuta, do srebra je stigao Poljak Krzysztof Chmielewski sa 1:52.64, a do bronze Australac Harrison Turner sa 1:54.17.

index.hr/SportskiPuls.ba

IZVOR: SportskiPuls.ba

Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

VEZANE VIJESTI

Gradska uprava Visoko

NAJČITANIJE