Ministarstvo odbrane BiH provjerava ko od uposlenika ove državne institucije prijavljuje lažne i fiktivne adrese prebivališta radi ostvarivanja prava na što veću naknadu za prijevoz do posla.
Ovu informaciju je za Faktor potvrdio i zamjenik ministrice odbrane Sead Jusić koji kaže da je tim povodom formirana Radna grupa koju čine predstavnici raznih sektora Ministarstva. U toku je provjera sumnjivih slučajeva, kao i obrada podataka dobijenih tokom istražnih radnji.
U toku analiza
– Tim ima zadatak da s posebnom pažnjom provjeri promjene adrese prebivališta onih uposlenika koji to nisu morali raditi zbog eventualnog premještaja u neku drugu bazu ili objekat Ministarstva odbrane BiH – kazao je Jusić, koji dodaje da je formiranje Radne grupe odobrila ministrica Marina Pendeš, a na njegov prijedlog.
Analiza koju priprema grupa još nije završena, a kada bude, javnost će o njoj biti upoznata, ističe Jusić.
Masovno prijavljivanje lažnih i fiktivnih adresa radi ostvarivanja prava na što višu naknadu za prijevoz do posla, a koja se kreće i do 500 maraka, praksa je koja je prema pisanju medija početkom 2016. godine, dostigla alarmantne cifre. Mjesečne naknade za prijevoz do posla kreću se od 100 do 500 KM, ovisno o udaljenosti, a sam iznos za koji je Ministarstvo oštećeno na mjesečnom nivou kreće se oko 10.000 KM.
Kako Faktor saznaje, u pojedinim situacijama se osobe koje žive u Sarajevu prijave na adresu u Doljanima, samo da bi ostvarili veću naknadu. S druge strane, pojedinci prave i fiktivne ugovore o izdavanju stana, a na osnovu čega vade novu ličnu i vozačku kartu.
Nepoznate sankcije
Provjere koje su u toku otkrit će pravi obim ove pojave, te iznos novca za koji je oštećena država. Nije poznato kakve će sankcije snositi neodgovorni pojedinci, niti da li će morati vratiti novac koji su od Ministarstva uzeli na osnovu fiktivne adrese. O ovom pitanju Ministarstvo odbrane BiH će se očitovati u narednom periodu.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.