BiHEuropski parlamentarci u Mostaru – rasprava o odnosu Unije i BiH

Europski parlamentarci u Mostaru – rasprava o odnosu Unije i BiH

O Izbornom zakonu, evropskom putu Bosne i Hercegovine, ali i političkoj situaciji u našoj zemlji razgovarano je u Mostaru. Domaćin sastanka bio je Slaven Raguž, predsjednik HRS-a. A gosti – desničari iz Evrope. Konkretno, predstavnici Kluba evropskih konzervativaca i reformista Evropskog parlamenta iz Španije, Italije, Bugarske, Hrvatske i Poljske.

Bosna i Hercegovina je u kompleksnoj geopolitičkoj situaciji. Tim više raditi se mora, a i graditi, ističe prvi čovjek HRS-a. I to na način da BiH bude po mjeri ne političkih elita, već svakog čovjeka, ali i po mjeri triju naroda. Izbori će biti, smatra, kako je i planirano, održani u oktobru: “Došlo se vrlo vjerovatno u situaciju da ćemo na izborima doživjeti ponovno gaženje naših ljudskih, političkih i građanskih prava kandidiranjem ponovno Željka Komšića na mjesto hrvatskog člana Predsjedništva BiH i onda smo došli u situaciju da ponovno saniramo štetu”.

I to će, dodaje Raguž, izazvati daljnju krizu. Ponovo se, kaže, neće moći formirati Vlada Federacije, kao ni Vlada HNK-a. Što u praksi znači treći mandat istih ljudi koji i drugi obnašaju u tehničkom mandatu. A sve to u konačnici znači haos u cijeloj BiH. Podršku za izrečene stavove dobio je i od gostiju. Primjerice, od Ladislava Ilčića, evroskog parlamentarca i člana Hrvatskih suverenista. Jedini put za BiH je, prema riječima Ilčića, Evropska unija, ali uz potpuno poštivanje konstitutivnosti: „Mi ne možemo biti zadovoljni samo nekakvim spominjanjem konstitutivnosti u nekakvom evropskom dokumentu. Mi se moramo izboriti kao Hrvatska, kao članica EU-a, za bolji položaj Hrvata“.

Sličnog mišljenja bio je i španski zastupnik Hermann Tertsch, koji kaže da svojim prisustvom žele podržati hrvatsku zajednicu koja je jedna od, kako je rekao, strana gubitnica i 27 godina nakon Daytona: “No, cijela ova država je na gubitku, ide ka propasti i mi to moramo zaustaviti. U Bosni i Hercegovini nije postignut značajniji napredak. Vidimo da je zemlju preuzela korupcija, vodeće stranke žive od nje“.

A korupcija nije jedini problem. Onaj opasniji koji trenutno vreba, saglasni su i Raguž i evropski zastupnici, jeste ruski, ali i kineski utjecaj. Proruski element će, kažu, jedva dočekati da zloupotrijebi krizu u našoj zemlji, te fokus s Ukrajine prebaci na BiH. I to će se vidjeti, ako ne prije, najkasnije do kraja godine, kada EUFOR-u istječe mandat u našoj zemlji.

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE