BiHEU sada od nas očekuje ozbiljne reforme

EU sada od nas očekuje ozbiljne reforme

Mjesecima se pričalo, najavljivalo, očekivalo. Jučer i ostvarilo. Europska komisija izabrala pogodan trenutak, odmah poslije održanih Općih izbora i dala našoj zemlji preporuku za kandidacijski status. A uvjeti se nisu promijenili. I dalje se od nas očekuju ozbiljne reforme. Jer bez njih nema kandidacijskog statusa.

Uradili nismo mnogo. Gotovo ništa. Jasno se to vidi iz novog Izvješća o napretku BiH na EU putu. Bez imalo zasluga domaćih vlada, isključivo na lijepe oči građana, ipak smo dobili šansu više. Preporuku za kandidacijski status. No kakav?

“Koliko sam razumio izvještaj i stav Europske komisije, radi se o uslovnom kadidatskom statusu i ukoliko ne ispunimo ove uslove, mislim da nećemo dobiti kandidatski status. Nova državna vlast bi za svoj programski cilj trebala uzeti upravo ovih osam uslova koje je odredila Europska komisija. Ukoliko se oni ispune, vjerujem da ćemo dobiti kandidatski status”, ocjenjuje Elmir Sadiković, šef Odsjeka politologije na Fakultetu političkih nauka.

S obzirom na to da Središnje izborno povjerenstvo još broji glasove, a pregovori o koalicijama tek počinju – formiranje novih vlada još je daleko. A što su uradile stare, odnosno još aktualne, znamo. Vrlo malo. Ključni reformski zakoni godinama zapeli u parlamentarnim procedurama. U Izvješću ponovno najviše kritika za pravosuđe. Prva dva od osam uvjeta, također o pravosuđu. Iz Državnog ministarstva pravde, kažu, svoj dio posla su uradili.

“Ministarstvo pravde BiH je, nakon dugogodišnjih napora da se sačini propis suglasan EU standardima, a koji će podržati Parlamentarna skupština BiH, konačno sačinilo i uputilo u daljnju proceduru zakonska rješenja, koja su, osim što predstavljaju kompromis svih zainteresiranih u BiH, sukladna europskim standardima, što je potvrđeno za nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o VSTV-u. Očekujemo slično mišljenje Venecijanskog povjerenstva kada je Zakon o sudovima BiH u pitanju”, izjavio je Josip Grubeša, ministar pravde BiH (HDZBiH).

Oba nacrta su, kaže ministar Grubeša, usuglašena sa smjernicama mnogih međunarodnih stručnjaka i sačinjeni u partnerstvu s Izaslanstvom EU, te nema smetnje da budu usvojena u žurnoj proceduri. No osim ovih zakona, još je šest uvjeta: Zakon o sukobu interesa, borba protiv korupcije, organiziranog kriminala i još mnogo posla. A na drugoj strani vakuum između dvije vlade, i vrijeme koje curi. Pa što će prevagnuti?

“Bosanskohercegovačka politička kasta, ona koja oblikuje procese Bosne i Hercegovine posljednjih 26-27 godina, nije spremna da išta od toga učini. To podrazumijeva promjene koje bi i nju sa sobom odnijele. Kad se sve to sabere, ne vjerujem da je to moguće. Mislim da je to jasno i ljudima u Europskoj komisiji i ne vjerujem da su ozbiljno mislili kad su te rokove postavili”, smatra akademik Slavo Kukić.

A rokovi, obećanja, najave i uvjeti, politička igra vlasti, oporbe i EU dužnosnika – običnom čovjeku ne znače mnogo. Ali pravi kandidacijski status bi značio:

“Hipotetički, kada dobijemo kandidatski status, prelazimo iz statusa potencijalnog kandidata u status države kandidatkinje za članstvo u Europskoj uniji. To je već novi ugovorni odnos, otvaraju nam se nove financijske mogućnosti u okviru IPA instrumenta predpristupne pomoći, nove dvije kompomente. Znatno više novca će biti na raspolaganju, što ne znači da ćemo taj novac znati koristiti, kao što nismo znali ni u prošlosti”, pojašnjava Sadiković.

I upravo u tome je ključ. Godinama BiH ostaje bez milijuna nepovratnog novca jer nema unutarnjeg dogovora. Godinama nema razvojnih projekata, nema reformskih zakona, nema izbornog zakona. Zato nema ni kandidacijskog statusa. Hoće li ih optimizam, zbog ovog uvjetnog, kad već dosad nije novac, natjerati da se konačno dogovore. Zvuči lijepo, ali koliko je realno?

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE